PolskaNiepełna cisza wyborcza

Niepełna cisza wyborcza

Może się zdarzyć, że w dniu wyborów do Sejmu
i Senatu oraz w dniu poprzedzającym głosowanie będzie można
prowadzić kampanię w wyborach prezydenckich - uważa dyrektor
zespołu prawnego i organizacji wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym
Bohdan Szcześniak.

24 września, w dniu kiedy zaczyna się cisza wyborcza w wyborach parlamentarnych, zgodnie z kalendarzem wyborczym w wyborach prezydenckich rozpoczyna się rozpowszechnianie audycji wyborczych w telewizji i radiu. Zatem cisza wyborcza w wyborach do Sejmu pokrywa się z kampanią prezydencką.

Jak powiedział Szcześniak, PKW zauważyła problem już parę miesięcy temu; przygotowała odpowiednią poprawkę do ordynacji wyborczej, która została przyjęta przez sejmową komisję. Zakładała ona, że w przypadku gdy kampanie nakładają się w czasie, w dniu poprzedzającym głosowanie i dniu wyborów nie można prowadzić agitacji w drugich wyborach.

Komisja sejmowa rozszerzyła zakres nowelizacji, wprowadzając m.in. zmianę sposobu przeliczania głosów. Sprawozdanie komisji zawiera więc zarówno zmiany proponowane przez PKW, jak i propozycje zmian przeliczania głosów wprowadzone przez posłów. Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz zapowiedział, że w tej sytuacji nie dopuści do rozpatrzenia zmian w ordynacji, gdyż nie da się rozdzielić sprawozdania komisji i głosować osobno nad poprawkami PKW.

Szcześniak poinformował, że PKW, opiniując kalendarz wyborczy w wyborach prezydenta, w piśmie do marszałka Sejmu zasygnalizowała problem, że w dniu wyborów do Sejmu i Senatu oraz w dniu je poprzedzającym, przepisy nie zakazują prowadzenia kampanii wyborczej, i że będzie to powodowało perturbacje. PKW - jak dodał - może jedynie alarmować ustawodawcę, nie może wydać w tej sprawie żadnego aktu prawnego.

Według Szcześniaka, gdyby nie doszło do zmian w ordynacjach, można by próbować apelować, by w jakiś sposób ograniczyć kampanię prezydencką w dniach 24 i 25 września. Rozwiązaniem mogłoby też być ścisłe trzymanie się ustaw wyborczych, bo ograniczenia z ordynacji wyborczej do Sejmu dotyczą tylko kampanii do Sejmu, nie ograniczają kampanii wyborczej na prezydenta.

O interpretację przepisów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczych postanowili we wtorek zwrócić się do Państwowej Komisji Wyborczej członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)