PolskaNieokreślone prowizje i łatwy dorobek na platformach crowdfundingowych? Uważaj, na co przelewasz pieniądze

Nieokreślone prowizje i łatwy dorobek na platformach crowdfundingowych? Uważaj, na co przelewasz pieniądze

- Pojawiła się fałszywa zbiórka - poinformowała Wirtualną Polskę Anna Brengos z Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Jeden z portali crowdfundingowych podszywał się pod akcję zbierania pieniędzy na specjalistyczną karetkę dla Centrum Zdrowia Dziecka.

Nieokreślone prowizje i łatwy dorobek na platformach crowdfundingowych? Uważaj, na co przelewasz pieniądze
Źródło zdjęć: © Fotolia

20.02.2017 | aktual.: 20.02.2017 14:45

Znakomita większość samochodów jeżdżących pod banderą CZD pamięta lepsze czasy, kiedy uchodziły za nowoczesne i można było się nimi chwalić. Jednak po latach intensywnego użytkowania okres ich świetności minął. Liczniki części z nich przekroczyły już pół miliona przejechanych kilometrów. Dlatego CZD poprosiło o pomoc Obywatelską Fundację Pomocy Dzieciom, która w imieniu szpitala prowadzi zbiórkę na portalu PomocSieLiczy.pl. O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

"Podejrzana zbiórka"

Po publikacji tekstu na łamach Wirtualnej Polski akcja przyspieszyła. Do tej pory zebrano niemal 15 tys. złotych. Potrzeba w sumie 350 tys. Jednak 18 lutego br. powstała bezprawna konkurencja zbiórki. Portal crowdfundingowy fajniezejestes.pl w całości skopiował akcję, zawłaszczając jej treść i zdjęcia. - Przepisali słowo w słowo tekst, który stworzyliśmy na potrzebę tej akcji. Uważam, że jest to bardzo nieetyczne. Poza tym, w przeciwieństwie do nas, nie przedstawili żadnych dokumentów świadczących o porozumieniu, bądź umowie między nimi a CZD, co sprawia, że ich zbiórka zdaje się być podejrzana - mówi Wirtualnej Polsce Anna Brengos z Fundacji.

Regulamin portalu fajniezejestes.pl nie określa dokładnej kwoty prowizji, którą pobiera platforma za możliwość umieszczenia zbiórki. Jej wysokość jest kwestią wyłącznie umowy pomiędzy właścicielem portalu a twórcą projektu. Jednak w tym wypadku autorem zbiórki okazał się być sam administrator.

Odpowiedź operatora

Wirtualna Polska zapytała operatora konkurencyjnej zbiórki na fajniezejestes.pl, jaką prowizję, sam dla siebie, określił w przypadku kwesty na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi. Właściciel platformy podczas rozmowy telefonicznej z Wirtualną Polską stwierdził tylko, że "to sprawa między nim a Fundacją". - Nie widzę powodu, dlaczego miałaby się pani zajmować tym tematem - dodał.

Jak przekonywał, "platforma jest portalem pokazowym i nie można wpłacać pieniędzy na rzecz zbiórek ". Jednak na portalu możemy znaleźć "trochę cyferek", które informują, że platforma zrealizowała 157 projektów i łącznie zebrała ponad 135 tys. zł. Ponadto na stronie nie ma jasnej informacji, że skopiowana zbiórka jest jedynie produktem "pokazowym".

Obraz
© (fot. fajniezejestes.pl/ screen)

Po interwencji Wirtualnej Polski i Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom zbiórka na karetki dla Centrum Zdrowia Dziecka została z platformy usunięta. Właściwą kwestę można znaleźć TUTAJ.

Dokładna weryfikacja

W ostatnim czasie na polskim rynku pojawia się coraz więcej platform crowdfundingowych. - Niektóre portale, kiedy nie mają jeszcze odpowiedniej liczby własnych zbiórek, na rozruch zakładają fikcyjne projekty, których sami są autorami. Po to, by pokazać, że mają już jakieś doświadczenie Niestety, wiele osób myśli też, że na crowdfundingu można się łatwo dorobić i rzeczywiście, istnieje tu kilka możliwości oszustwa. Niestety, takie przypadki powodują, że cierpi na tym cały rynek crowdfundingu, a przecież tak dużo dobrego udało nam się zrobić. Dlatego, wybierając konkretną platformę, warto ją dokładnie zweryfikować - mówi w rozmowie z Wirtualną polską Barosz Nowak z PolakPotrafi.pl, najstarszego portalu tego typu.

Jak zatem wybrać te platformy, które są najbardziej rzetelne? Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, czy dana platforma ma już na swoim koncie sukcesy. By to sprawdzić, wystarczy poszukać w internecie opinii o danym portalu.

- Warto także sprawdzić, kto jest jego operatorem. Jeśli platforma nie podaje danych właściciela, co nie jest zgodne z prawem, nie ma żadnego podmiotu, do którego możemy się odnieść w razie problemów - zaznacza Nowak. Jeżeli okaże się, że nazwa portalu nie jest zgodna z nazwą firmy, która jest jej właścicielem, próżno szukać jej w KRS. - Podstawową rzeczą jest także dokładne przeczytanie regulaminu, który powinien zawierać informację o wysokości prowizji, to, na jakiej zasadzie zbiórki są weryfikowane i co stanie się z pieniędzmi, jeśli zbiórka nie osiągnie zadeklarowanej kwoty - tłumaczy Bartosz Nowak.

Dla przykładu, zbiórka na karetki dla CZD na PomocSieLiczy.pl, prowadzona jest na ściśle określonych zasadach. - Ze szpitalem jesteśmy zobligowani umową. Zebrane pieniądze tak czy inaczej trafią do CZD. Jeśli nie uda się nam zebrać całości, a szpital na własną rękę zbierze pozostałą sumę, zbiórki zostaną połączone, a karetka zakupiona. Jeśli nie uda się zebrać pełnej kwoty, pieniądze wydamy na inne cele, które będziemy ustalać w momencie wypłaty zebranej sumy. Mówimy tu albo o remoncie którejś z sal, albo zakupie nowego sprzętu - w zależności od aktualnych potrzeb - mówi Wirtualnej Polsce Anna Brengos.

Jak się okazuje, portal fajniezejestes.pl, bezprawnie skopiował nie tylko zbiórkę na rzecz CZD, ale także niektóre treści należące do portalu PolakPotrafi.pl. - To nie do przyjęcia. Nie zostawimy tak tej sytuacji. Nie pozwolimy na to, by ktoś bezprawnie kopiował i korzystał z naszej własności - zaznacza Bartosz Nowak.

Aktualizacja

Po publikacji tekstu właściciel platformy fajniezejestes.pl wykasował wszystkie prowadzone zbiórki. Wpisując adres domeny, pojawia się jedynie komunikat, informujący, że "portal fajniezejestes.pl był przygotowany dla klienta i uzupełniony w treści w pokazowe".

szpitalcentrum zdrowia dzieckazbiórka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)