Trwa ładowanie...

Nieoficjalnie: Polski konsul w Oslo nie zostanie odwołany

Polski konsul, znany z pomocy oferowanej rodzinom mającym problemy z Urzędem ds. Dzieci Barnevernet, nie wróci do Warszawy. To na razie nieoficjalna informacja. Sławomir Kowalski ma zostać na swoim stanowisku do końca kadencji.

Nieoficjalnie: Polski konsul w Oslo nie zostanie odwołanyŹródło: msz.gov.pl, fot: Karolina Siemion-Bielska
d1wey44
d1wey44

W środę minął czas, jaki norweski MSZ wyznaczył polskiej stronie na odwołanie konsula. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal TVP Info, w czwartek rano doszło do kolejnych rozmów w tej sprawie w Oslo. Nie przyniosły one jednak porozumienia. Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie zamierza odwoływać konsula.

Pod koniec stycznia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii poinformowało o wydaleniu Sławomira Kowalskiego, polskiego konsula. Miał on trzy tygodnie na opuszczenie kraju.

d1wey44

Zdaniem MSZ Norwegii, wydalenie Kowalskiego podyktowane jest "niezgodną z rolą dyplomaty działalnością konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwym zachowaniem wobec funkcjonariuszy publicznych".

O co chodziło? O incydent, do jakiego doszło kilka miesięcy temu w mieście Hamar. Konsul chciał dodać otuchy rodzicom, którym norweski Urząd ds. Ochrony Dzieci Barnevernet, odebrał pociechy. Postanowił towarzyszyć polskiemu małżeństwu w spotkaniu z dziećmi.

Urzędniczki Barnevernet nie wyraziły na to zgody, wezwały policję, twierdząc, że konsul zachowuje się agresywnie. Wezwano policję. Ta krok po kroku wypchnęła go z siedziby urzędu, co widać na upublicznionym w sieci nagraniu wideo z tego incydentu.

Źródło: tvp.info

d1wey44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wey44
Więcej tematów