Trwa ładowanie...

Nieoficjalnie: Konflikt w MSWiA? Witek kontra Zieliński

Jak ustaliła nieoficjalnie Wirtualna Polska, w ostatnim czasie w kierownictwie MSWiA doszło do zgrzytów na linii minister Elżbieta Witek - Jarosław Zieliński. Wiceminister miał usłyszeć, że w przypadku wygranej PiS w wyborach nie będzie go w resorcie.

Nieoficjalnie: Konflikt w MSWiA? Witek kontra ZielińskiŹródło: East News, fot: Piotr Molęcki
dn70wgw
dn70wgw

25 lipca w Dzienniku Urzędowym MSWiA ukazała się "Decyzja nr 40 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji". Niby kolejny dokument, sygnowany podpisem szefa MSWiA. Tym razem jednak symboliczny. Decyzja wydana przez Elżbietę Witek dotyczy zakresu czynności wiceministrów w resorcie. W dokumencie pojawił się nowy paragraf, rozszerzający zakres kompetencji wiceministra Krzysztofa Kozłowskiego kosztem Jarosława Zielińskiego.

edziennik.mswia.gov.pl
Źródło: edziennik.mswia.gov.pl, fot: edziennik.mswia.gov.pl

"W przypadku nieobecności lub czasowej niemożności wykonywania obowiązków przez Jarosława Zielińskiego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (Krzysztof Kozłowski) zastępuje Ministra w czasie jego nieobecności lub czasowej niemożności wykonywania obowiązków" – czytamy w dokumencie. Witek powierzyła też Kozłowskiemu "podpisywanie pełnomocnictw z upoważnienia szefa MSWiA". W tym do reprezentowania go przed Trybunałem Konstytucyjnym, a także sądami.

Z kolei innemu wiceministrowi Sylwestrowi Tułajewowi rozszerzyła zakres obowiązków m.in. o możliwość podpisywania aktów prawnych. Wcześniej z reguły robił to Zieliński.

dn70wgw

Co ciekawe, decyzja z 25 lipca korygowała decyzję z 28 czerwca, również wydaną "w sprawie zakresu czynności sekretarzy i podsekretarza stanu w MSWiA". W tamtym dokumencie Zieliński otrzymał superuprawnienia jako pierwszy wiceminister. Dokument z lipca jest więc zaskoczeniem.

Zobacz także: „Unikalna postać”. Michał Kamiński drwi z Elżbiety Witek

Pytane przez nas MSWiA o uzasadnienie wydania decyzji przez szefową resortu, odpowiada, że jest to jedna z kompetencji ministra spraw wewnętrznych i administracji.

dn70wgw

- To minister wyznacza sekretarzom i podsekretarzom stanu ich zakres czynności – przepisy nie określają formy, w jakiej ma to nastąpić – może się to stać np. w drodze decyzji lub upoważnienia. Dotychczas zakres czynności sekretarzy i podsekretarzy stanu w MSWiA określały upoważnienia. Minister Elżbieta Witek zdecydowała, że teraz zakres czynności wiceministrów zostanie wyznaczony w drodze decyzji – poinformował nas wydział prasowy MSWiA.

Według naszych informatorów, lipcowa decyzja Witek, która ukazała się w Dzienniku Urzędowym MSWiA nie była przypadkowa.

dn70wgw

– Witek coraz bardziej poirytowana jest stylem pracy Zielińskiego. W poniedziałki często go nie ma albo przyjeżdża po południu. Od resortu ważniejsze jest jego Podlasie. Tam się czuje panem na włościach – mówi nam nasze źródło.

Nieoficjalnie, Witek była też zła na nadzorującego policję Zielińskiego za skalę zamieszek podczas Marszu Równości w Białymstoku. – Podlaską policją rządzi Daniel Kołnierowicz, człowiek Zielińskiego. I nie zapanował nad sytuacją... A dodatkowo informacje o zamieszkach poszły w świat – mówi nam nasz informator. Według naszych źródeł, Witek rozważała też odebranie Zielińskiemu nadzoru nad jego oczkiem w głowie czyli Strażą Pożarną.

Zieliński miał też usłyszeć, że w przypadku wygranej PiS w wyborach do Sejmu, nie zostanie na stanowisku wiceministra spraw wewnętrznych i administracji. Ani tym bardziej nie otrzyma nominacji na szefa MSWiA. - Kiedy Brudziński odchodził do Parlamentu Europejskiego, to Zieliński chciał go zastąpić. Kiedy dowiedział się, że nie zastąpi - był wściekły. Zagroził dymisją. Teraz jest jeszcze gorzej, bo w ogóle nie jest przymierzany do pracy w resorcie po wyborach – mówi nam nasze źródło.

dn70wgw

Przypomnijmy, nominacja Witek na szefową bardzo ważnego resortu dla wielu osób była ogromnym zaskoczeniem. Dla nowej szefowej MSWiA również. - To resort dla mnie nowy, też niespodzianka, dlatego przede wszystkim będę się na początku bardzo intensywnie tego resortu uczyć. Jest mało czasu, ale ja się szybko uczę - stwierdziła tuż po nominacji Elżbieta Witek, nowa szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

MSWiA w przysłanym oświadczeniu zapewnia jednak, że relacje między panią minister a jej pierwszym zastępca są dobre. - Wiceminister Jarosław Zieliński cieszy się pełnym zaufaniem minister Elżbiety Witek – potwierdzeniem tego jest fakt, że to właśnie on został wyznaczony przez panią minister jej pierwszym zastępcą.
Niezrozumiałe jest wprowadzanie opinii publicznej w błąd, zwłaszcza, że wiceministrowie MSWiA bardzo dobrze wypełniają swoje obowiązki. Informacje dotyczące rzekomego konfliktu między członkami kierownictwa MSWiA są nieprawdziwe - napisał nam wydział prasowy MSWiA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dn70wgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn70wgw
Więcej tematów