Trwa ładowanie...
d15b9jn
Nieoficjalnie: będzie luzowanie obostrzeń. Gorący komentarz prof. Andrzeja Fala

Nieoficjalnie: będzie luzowanie obostrzeń. Gorący komentarz prof. Andrzeja Fala

Gościem programu Wirtualnej Polski "Newsroom WP" był profesor Andrzej Fal. Odniósł się do nakładanych w czasie pandemii koronawirusa obostrzeń. Chodzi o prawdopodobne otwarcie m.in. marketów budowlanych i salonów fryzjerskich od poniedziałku 26 kwietnia. - Zawsze będzie dyskusja ws. kolejności uwalniania branż. Zgadzam się z tym, że gospodarkę będzie trzeba luzować - stwierdził. Jak jednak dodał, nie warto planować luzowania branż na dwa tygodnie, trzeba bowiem dostosować się do tego, co się aktualnie dzieje. Inaczej to "droga donikąd". Profesor wspomniał też o regionalizacji obostrzeń. – Jeżeli mamy swobodne przemieszczanie się między regionami, to sens takich obostrzeń spada - stwierdził Fal.

Panie profesorze, czy obostrzenia Rozwiń

Transkrypcja:

Panie profesorze, czy obostrzenia są nakładane w sposób pragmatyczny i merytorycznie zasadny jak pisze Wirtualna Polska - Sylwester Ruszkiewicz dotarł do informacji o tym, że restrykcje będą luzowane. Rząd chce między innymi od przyszłego tygodnia otwierać wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, salony fryzjerskie czy też branżę beauty. Otwarcie ma nastąpić w poniedziałek 26 kwietnia i najprawdopodobniej potrwa 2 tygodnie. I pytanie znowu, czy to jest dobry krok? Jeśli chodzi o kolejność luzowania branż, to to zawsze będzie dyskusja czy ma być tak, czy nie. Natomiast, że trzeba luzować, to ja się z tym zgadzam i znowu myślę, że robienie projektu dwumiesięcznego, kiedy co zostanie otwarte czy zamknięte, nie ma najmniejszego sensu, niestety w pandemii gramy retroaktywnie. To znaczy dostosowujemy się do tego, co się dzieje. Im lepiej się dzieje, czyli mniej się dzieje właściwie, tym bardziej odważnie możemy próbować odblokowywać kolejne elementy. Bo jeżeli zaplanujemy sobie i będziemy tylko i wyłącznie patrzeć na plan niezależnie od tego, co dzieje się dookoła, to niestety jest to droga donikąd. Natomiast jeżeli robimy krok po kroku, ale między tymi krokami jest kilka, kilkanaście dni przerwy na ocenę efektu, no to wtedy mamy szansę zrobić to rozsądnie. Panie profesorze, regionalizacja obostrzeń - z tym mieliśmy już do czynienia podczas epidemii koronawirusa w naszym kraju. Czy powrót do tych rozwiązań to będzie dobry pomysł? W dużej mierze taka regionalizacja jest korzystna, bo pozwoli odblokować dużą część kraju jednocześnie. Natomiast proszę pamiętać, że jeżeli mamy absolutnie swobodne przemieszczanie się między regionami objętymi dużymi obostrzeniami a regionami nieobjętymi, no to w tym momencie ten sens obostrzeń jakby spada. Wyobraźmy sobie przygranicze takich regionów, takich województw. Są dwa sklepy po przeciwnej stronie szosy, tylko że jeden jest w województwie X, drugi w województwie Y. Jeden jest zamknięty, drugi jest otwarty. No to sensu to większego nie ma. Tak że ja myślę, że tutaj decyzje niewątpliwie ciężkie, ale one powinny być już konsekwentne do końca. No jeżeli jakiś region jest zamknięty, to łącznie z ograniczeniem opuszczania go bądź przedostawania się do niego.
d15b9jn
d15b9jn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj