Trwa ładowanie...

Nieoczekiwana propozycja mediacji między Rosją a Ukrainą

Prezydent Senegalu Macky Sall chce w najbliższym czasie, jako przewodniczący Unii Afrykańskiej (UA), przeprowadzić rozmowy w Moskwie i Kijowie. Sall podkreśla, że UA dąży do zawieszenia broni i jednocześnie liczy na pomoc w walce z wysokimi cenami energii i żywności.

Share
Senegalski prezydent zdradził swoje plany na wspólnej konferencji z kanclerzem Niemiec Senegalski prezydent zdradził swoje plany na wspólnej konferencji z kanclerzem Niemiec Źródło: GETTY, fot: Anadolu Agency
d1903tf

Podróż na wschód miała się odbyć 18 maja, ale nie doszła do skutku z powodu problemów z harmonogramem i zaproponowano nowe daty - powiedział Sall na wspólnej konferencji prasowej z odwiedzającym Senegal kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

- Otrzymałem mandat od Unii Afrykańskiej do odbycia podróży, do której Rosja wystosowała zaproszenie - dodał Sall.

d1903tf

- Jak tylko wszystko zostanie ustalone, pojadę oczywiście do Moskwy, a także do Kijowa. Zgodziliśmy się również na spotkanie wszystkich szefów państw Unii Afrykańskiej, którzy chcą się spotkać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim wyrażającym gotowość do rozmów - powiedział prezydent Senegalu. - To również zostanie zrobione w najbliższych tygodniach - stwierdził.

Senegal zmienia zdanie

Na początku marca Senegal wstrzymał się od głosu podczas głosowania nad rezolucją ONZ - przyjętą przytłaczającą większością głosów - która wzywała Rosję do wycofania się z Ukrainy.

Jednak kilka tygodni później afrykański kraj opowiedział się za przyjęciem innej rezolucji, w której domagano się od Rosji wstrzymania działań wojennych. - Nie chcemy być wciągnięci w ten konflikt, chcemy pokoju. Mimo że potępiamy inwazję, pracujemy nad deeskalacją - powiedział senegalski przywódca.

Zobacz też: Ten kraj sprzyja Rosji. "Uznali, że im się opłaca"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1903tf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1903tf
d1903tf
Więcej tematów