Niemieckie szkoły wprowadzają przedmiot o wypędzeniach
Ministerstwo kultury Dolnej Saksonii potwierdziło "Naszemu Dziennikowi", że od nowego roku szkolnego we wszystkich szkołach wprowadzono do programu nauczania temat powojennych wysiedleń ludności niemieckiej z Europy Środkowej.
Prawdopodobnie będzie on wykładany w formie nowego przedmiotu szkolnego.
23.08.2008 07:57
Nauczanie o wysiedleniach będzie nazywane "Ucieczką i wypędzeniem z niemieckich obszarów wschodnich".
Deputowany CDU Jochann Konrad Fromme powiedział, że ma nadzieję, iż także w innych landach nauczanie o niemieckich wysiedlonych będzie wkrótce obowiązkiem. Dodał, że wprowadzenie do lekcji historii tematu niemieckich przesiedleń jest możliwe dopiero teraz, gdyż do tej pory losy wypędzonych były systematycznie ukrywane.
Według szefa Ziomkostw Śląskich Rudiego Pawelka, włączenie przedmiotu o wysiedleniach do kanonu nauczania jest dobrym pomysłem. Dzięki temu, młodzież niemiecka będzie mogła poznać prawdę o swojej przeszłości.
Obecnie oprócz Dolnej Saksonii, także Badenia-Wirtembergia, Bawaria i Nadrenia Północna-Westfalia mają obowiązek nauczania w szkołach o losach tak zwanych niemieckich wypędzonych.
Powojenne przesiedlenia ludności niemieckiej zostały przeprowadzone na mocy Porozumienia Poczdamskiego pomiędzy wszystkimi mocarstwami alianckimi.