Trwa ładowanie...

Niemieckie MSZ: traktujemy bardzo poważnie list ministra Waszczykowskiego

• Waszczykowski wysłał list ws. wydarzeń w Kolonii • Szef MSZ chciał wiedzieć, czy wśród ofiar napaści są Polki • Niemcy traktują list poważnie, starają się wyjaśnić sprawę • Do ataku na kobiety doszło w sylwestrową noc
Share
Funkcjonariusze policji przed budynkiem dworca w Kolonii
Funkcjonariusze policji przed budynkiem dworca w KoloniiŹródło: PAP/EPA, Fot: Maja Hitij
d49isds

Rzecznik MSZ Niemiec Andreas Fischer powiedział, że Berlin bardzo poważnie traktuje list szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego w sprawie wydarzeń w Kolonii i stara się o wyjaśnienie sprawy.

- List dotarł. Traktujemy ten list bardzo poważnie, podobnie jak kwestię, której dotyczy. Wspólnie z właściwymi instytucjami staramy się wyjaśnić sprawę - powiedział Fischer. Jak zaznaczył, MSZ nie dysponuje własnymi danymi o ofiarach zajść w Kolonii, lecz zdany jest na kooperację z władzami lokalnymi.

Pytany przez dziennikarzy Fischer powiedział, że nic mu nie wiadomo o podobnych zapytaniach z innych krajów.

d49isds

Kolonia znajduje się na terenie kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w zachodniej części Niemiec.

W związku z incydentami, do jakich doszło w noc sylwestrową w Kolonii, Waszczykowski wystosował w czwartek list do ministra spraw zagranicznych RFN Franka-Waltera Steinmeiera z prośbą o przekazanie informacji, czy wśród ofiar ataków na tle seksualnym znajdowały się obywatelki Polski.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.

Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję. Policja przez długi czas nie potrafiła opanować sytuacji.

d49isds

Podziel się opinią

Share
d49isds
d49isds
Więcej tematów