Trwa ładowanie...
06-11-2013 15:40

Niemiecki rząd zbada możliwość przesłuchania Edwarda Snowdena w Moskwie

Niemiecki rząd zbada możliwości przesłuchania byłego pracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena przez niemieckich śledczych w Moskwie - powiedział szef MSW Niemiec Hans-Peter Friedrich po posiedzeniu komisji ds. służb specjalnych Bundestagu.

Niemiecki rząd zbada możliwość przesłuchania Edwarda Snowdena w MoskwieŹródło: AFP, fot: John MacDougall
d49dh2x
d49dh2x

Friedrich wykluczył możliwość zaproszenia Snowdena do Niemiec i przyznania mu azylu. - Ponownie wyjaśniłem, że nasza decyzja podjęta w lecie, że Snowden nie ma prawa do azylu w Niemczech, ponieważ nie jest osobą prześladowaną z powodów politycznych, pozostaje w mocy - oświadczył minister.

- Teraz musimy się zastanowić, pod jakimi warunkami prawnymi byłoby możliwe wysłuchanie pana Snowdena w Moskwie - dodał Friedrich, członek bawarskiej CSU.

Podobne stanowisko zaprezentował Thomas Oppermann z SPD. - O przesłuchaniu Snowdena w Niemczech nie ma obecnie mowy - powiedział. Takie rozwiązanie byłoby jego zdaniem możliwe tylko w przypadku porozumienia się w tej sprawie z USA. Partie chadeckie CDU/CSU i SPD rozmawiają obecnie o utworzeniu wspólnego rządu.

Snowden chce przekazać Niemcom informacje

Parlamentarna komisja ds. służb specjalnych zebrała się rano na nadzwyczajnym posiedzeniu, by wysłuchać sprawozdania posła partii Zieloni Hansa-Christiana Stroebele, który spotkał się w zeszłym tygodniu z Snowdenem w stolicy Rosji. Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), któremu władze rosyjskie przyznały roczny azyl, wyraził w rozmowie z niemieckim politykiem gotowość do przekazania informacji o inwigilowaniu instytucji i obywateli w Niemczech w zamian za udzielenie mu schronienia.

d49dh2x

Po obradach komisji Stroebele wyraził rozczarowanie z powodu stanowiska większości członków parlamentarnego gremium. - Jeśli się chce, to wszystko jest możliwe" - powiedział. Stroebele i jego partia opowiadają się za zaproszeniem Snowdena do Niemiec, uważając, że Berlin powinien być mu wdzięczny za ujawnienie afery podsłuchowej, w tym inwigilowania przez NSA telefonu komórkowego kanclerz Angeli Merkel.

Niemcy i USA podpiszą umowę antyszpiegowską?

Władze niemieckie zabiegają obecnie o zawarcie ze Stanami Zjednoczonymi umowy zakazującej wzajemnego szpiegowania (no spy) oraz ustalenie nowych zasad współpracy służb specjalnych obu krajów. Szef urzędu kanclerskiego Ronald Pofalla powiedział po posiedzeniu komisji, że stworzenie podstaw kooperacji wywiadów jest możliwe jeszcze w tym roku. Jak zaznaczył, prezydent USA Barack Obama zamierza do połowy grudnia zakończyć kontrolę amerykańskich służb. To dobra okazja do nowego otwarcia we współpracy z USA - dodał Pofalla.

Szefowie niemieckich służb - wywiadu i urzędu ochrony konstytucji, Gerhard Schindler i Hans-Georg Maassen, zdali posłom sprawozdanie z rozmów prowadzonych na początku tygodnia z przedstawicielami amerykańskich władz bezpieczeństwa.

Zdaniem Oppermanna planowana umowa powinna nie tylko w sposób wiążący ograniczyć działania wywiadów wobec instytucji rządowych, lecz także skutecznie chronić obywateli przed inwigilacją.

Przedmiotem dyskusji podczas obrad komisji były też doniesienia prasowe o rzekomym podsłuchiwaniu niemieckich instytucji przez służby brytyjskie z budynku ambasady Wielkiej Brytanii. Takie działania ze strony kraju partnerskiego są "absolutnie niedopuszczalne" - powiedział Oppermann.

d49dh2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49dh2x
Więcej tematów