Trwa ładowanie...
d1oz6c2

Niemiecki polityk: UE musi rozważyć nowe sankcje na Rosję

• W obliczu sytuacji w Syrii Unia Europejska powinna rozważyć nałożenie nowych sankcji na Rosję
• Takie słowa padły z ust wpływowego niemieckiego eurodeputowanego, szefa frakcji chadeckiej w PE Manfreda Webera
• Jego zdaniem projekt gazociągu Nord Stream 2 nie może być kontynuowany
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecki polityk: UE musi rozważyć nowe sankcje na Rosję
(PAP/EPA)
d1oz6c2

Zdaniem Webera absolutnie konieczne jest podjęcie nowych rozmów w sprawie konfliktu w Syrii, aby powstrzymać masakrę rozgrywającą się w tym kraju. - Ponieważ jednak Rosja najwyraźniej nie jest zainteresowana rozwiązaniem, nie oczekujemy tu wielkich postępów - ocenił Weber w oświadczeniu przesłanym PAP.

- Europa musi zareagować zdecydowanie na ataki z Moskwy. Polityka ustępstw zawiodła. Jeżeli Rosja natychmiast nie zaprzestanie nalotów na cywilów w Aleppo, UE będzie musiała poważnie rozważyć wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji. Szefowie państw i rządów UE musza działać zdecydowanie i stanowczo - dodał szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL), największej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim, do której należą PO i PSL.

Jego zdaniem w tych okolicznościach europejskie spółki nie powinny kontynuować współpracy z Rosją w sprawie rozbudowy gazociągu Nord Stream.

d1oz6c2

- Jest nie do pomyślenia, że sektor energii prowadzi interesy z Rosją w sprawie projektu Nord Stream 2, jak gdyby nic się nie wydarzyło, podczas gdy w Syrii każdego dnia mordowani są ludzie. Ten gazociąg bardziej uzależni Europę od Rosji, podczas gdy my potrzebujemy dokładnie czegoś przeciwnego. W obecnych okolicznościach projekt Nord Stream 2 nie może być kontynuowany - oświadczył Weber.

Z apelem o rozważenie nowych sankcji wobec Rosji niemiecki polityk wystąpił na kilka dni przed szczytem UE w Brukseli, planowanym na 20-21 października, gdzie relacje UE z Moskwą mają być jednym z głównych tematów. Początkowo planowano, że temat ten będzie omawiany w kontekście konfliktu na wschodniej Ukrainie, jednak w obliczu eskalacji konfliktu w Syrii dyskusja może skoncentrować się na reakcji UE na wydarzenia w Aleppo, gdzie wspomagane przez Rosję siły reżimu Baszara el-Asada prowadzą intensywne bombardowania.

Według nieoficjalnych informacji Francja sondowała wśród krajów UE możliwość wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji za działania w Syrii. Na razie nie ma jednak w tej sprawie jednomyślności w Unii.

O tym, że w reakcji na rosyjskie działania w Syrii niemieckie władze powinny powstrzymać Nord Stream 2, mówiła w miniona środę dziennikarzom także szefowa frakcji Zielonych w PE, Niemka Rebecca Harms.

Rząd w Berlinie podkreśla cały czas, że rozbudowa gazociągu pod Bałtykiem to projekt biznesowy.

d1oz6c2

Podziel się opinią

Share
d1oz6c2
d1oz6c2
Więcej tematów