Trwa ładowanie...

Niemiecki kontrwywiad zdemaskował we własnych szeregach islamistę

• Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji (AfV) zdemaskował we własnych szeregach islamistę
• Mężczyzna planował zamach bombowy na centralę służby w Kolonii
• O sprawie poinformował "Der Spiegel" w wydaniu internetowym

Share
Niemiecki kontrwywiad zdemaskował we własnych szeregach islamistę
Źródło: PAP/EPA, Fot: Boris Roessler
d3x4r32

Zatrzymany islamista uprawiał w internecie proislamską propagandę i ujawniał tajemnice państwowe - pisze "Der Spiegel". Według dziennika "Die Welt" podejrzanym jest 51-letni Niemiec. Podczas przesłuchania miał przyznać się do planowania zamachu bombowego na główną siedzibę AfV w Kolonii.

Jak podają media, niedoszły zamachowiec uzasadniał swoje plany "wolą Allaha". Mężczyzna, który dwa lata temu przeszedł na islam, nie podjął jednak konkretnych przygotowań do akcji. Jak twierdzi "Der Spiegel", złożył przysięgę na wierność salafickiemu kaznodziei werbującemu ochotników - Mohamedowi Mahmoudowi, który obecnie walczy w Syrii po stronie Państwa islamskiego.

d3x4r32

Zatrzymany jest ojcem rodziny. Był pracownikiem banku i dopiero w kwietniu tego roku przeszedł do kontrwywiadu. Jego zadaniem była obserwacja islamistów w Niemczech.

Informacje pozyskane podczas pracy przekazywał osobie, z którą kontaktował się za pomocą czatu. Jak się jednak okazało, partnerem tym był inny pracownik AfV.

Służby wpadły na trop islamskiej "wtyczki" we własnych szeregach około czterech tygodni temu. Podejrzany przebywa w areszcie śledczym. Postępowanie wyjaśniające prowadzi prokuratura w Duesseldorfie.

Opr. Adam Hrynkiewicz

d3x4r32

Podziel się opinią

Share
d3x4r32
d3x4r32
Więcej tematów