Niemiecka szczepionka zostaje w tyle. CureVac podał dane
Są informacje dotyczące skuteczności niemieckiej szczepionki na COVID firmy CureVac. Dane są daleko bardziej niezadowalające, niż wskazywały wcześniejsze doniesienia. Do sytuacji odniósł się sam koncern.
48 proc. skuteczności w zapobieganiu infekcji koronawirusem - dokładnie tyle wynosi skuteczność szczepionki na COVID niemieckiego koncernu CureVac. Dane firma podała w środę 30 czerwca.
CureVac zostaje w tyle. Szczepionka na COVID z niską skutecznością
Jak informuje AFP, zdaniem CureVac słabe wyniki szczepionki na COVID to efekt kilku mutacji koronawirusów, którymi zakażone były osoby testowane. Wpływ miał mieć także wiek osób badanych, które różnie reagowały na preparat w zależności od przynależności do danej grupy wiekowej.
CureVac przekazał, że do produkcji niemieckiej szczepionki na COVID wykorzystuje szczep znany jako CVnCoV. Preparat działał nieco lepiej wśród osób w wieku od 18 do 60 lat niż wśród osób starszych, a skuteczność wzrosła do 53 procent. Dodatkowo podano, że szczepionka w tej grupie chroni przed śmiercią oraz ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem.
Czwarta fala koronawirusa w Polsce. Prof. Wojciech Maksymowicz oskarża PiS
Szczepionka CureVac. 40 tys. badanych, 228 zakażonych koronawirusem
- CVnCoV wykazuje silną wartość dla zdrowia publicznego, co naszym zdaniem będzie ważnym wkładem w pomoc w zarządzaniu pandemią COVID-19 i dynamicznym rozprzestrzenianiem się wariantów - zaznaczył na konferencji dyrektor generalny CureVac Franz-Werner Haas.
W badaniach klinicznych fazy 2b/3 niemieckiej szczepionki CureVac udział wzięło aż 40 tys. osób. 228 z badanych zostało zakażone koronawirusem.
CureVac. Szczepionka na COVID do trzymania w lodówce
Zdaniem naukowców gorsza skuteczność szczepionki z Niemiec może być efektem mniejszych dawek (12 mikrogramów), niż u konkurencyjnego Pfizera (30 mikrogramów), czy też Moderny (100 mikrogramów).
Takie działanie przyspiesza jednak produkcję preparatu. Szczepionka CureVac może być także przetrzymywana w zwykłej temperaturze, jaką otrzymuje się w klasycznej lodówce, co może wpłynąć na szybsze tempo szczepień w krajach afrykańskich.
Wyniki badań CureVac podał do wiadomości EMA. Teraz to Europejska Agencja Leków zdecyduje, czy szczepionka może być dopuszczona do obrotu. Wcześniej KE od Niemców zakupiła aż 405 mln dawek tego preparatu.
Źródło: AFP