Trwa ładowanie...

Niemiecka policja chce przywrócenia kontroli na granicy z Polską

Szef związku zawodowego policji federalnej ostrzega rząd w Berlinie przed kryzysem migracyjnym na granicy jak w 2015 roku. Chce przywrócenia tymczasowej kontroli na polsko-niemieckiej granicy.

Niemiecka policja chce kontroli na granicy z Polską Niemiecka policja chce kontroli na granicy z Polską Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d1m6fza
d1m6fza

Coraz więcej migrantów nielegalnie przedostaje się do Niemiec z Białorusi przez Polskę, a niemiecka policja bije na alarm. Jak podał dziennik "Bild", szef związku zawodowego policji federalnej Heiko Teggatz zaapelował o czasowe przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej, ostrzegając przed powtórką kryzysu z 2015 roku.

W liście do ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera Teggatz napisał, że od kilku miesięcy liczba migrantów przechwyconych na granicy "niemal eksplodowała". Ocenia, że tylko wprowadzając czasowe kontrole granicznem rząd zdoła uniknąć "zapaści" na granicach, jak w 2015 roku.

Policjanci narażają zdrowie

Wskazuje, że na granicy polsko-niemieckiej odnotowuje się w tej chwili tyle przypadków nielegalnego jej przekroczenia, jak w 2013 roku na granicy z Austrią. Związkowiec skarży się na znaczące obciążenie zadaniami funkcjonariuszy, jak również zagrożenie dla ich zdrowia.

Zobacz: Porażający raport. Była wiceminister oskarża PiS

"Także zdrowie naszych koleżanek i kolegów jest bardzo narażone, bo infekcje SARS-CoV-2, szczególnie w krajach pochodzenia migrantów (Iraku, Syrii, Jemenie, Iranie czy Afganistanie) nadal są liczne i rzadko rejestrowane przez władze" - pisze Teggatz w liście cytowanym przez "Bild". Dodaje, że obowiązujące w Niemczech i innych krajach europejskich zasady higieny w sposób oczywisty nie są przestrzegane w czasie przemytu migrantów.

d1m6fza

Teggatz przyznaje w liście, że problemu nie da się rozwiązać poprzez czasowe kontrole na granicy, bo faktem pozostaje, że "dyktator Aleksander Łukaszenka, organizując na szczeblu państwowym przemyt ludzi, reaguje na sankcje UE". "Europa nie może wdawać się w takie gierki" - ocenia Teggatz.

Wina Łukaszenki

Według danych niemieckiej policji od sierpnia ponad 4300 osób wjechało do Niemiec bez zezwolenia szlakiem prowadzącym z Białorusi przez Polskę. Osoby te pochodzą głównie z Iraku, Syrii, Jemenu i Iranu. Najwięcej z nich trafia do Brandenburgii, przekraczając granicę zwykle we Frankfurcie nad Odrą.

Niemieckie władze i komentatorzy podkreślają odpowiedzialność Łukaszenki za przemyt migrantów i aktualną sytuację na wschodniej granicy UE. Odnotowują jednak także doniesienia o stosowaniu nielegalnych "push-backów", czyli wypychania migrantów z powrotem na Białoruś przez polską straż graniczną. Polityk liberalnej FDP Alexander Graff Lambsdorf podkreślił w poniedziałek (18.10.2021) w rozmowie z telewizją ZDF, że to "Łukaszenka sztucznie produkuje kryzys migracyjny" i zrozumiałe jest, że Polska chroni swoją granicę.

Zarzucił jednak polskim władzom brak przejrzystości działań. "Polacy otaczają wszystko tajemnicą, co oczywiście prowadzi do spekulacji, co tam się dzieje. A to nie jest dobre" – powiedział Lambsdorf. Wskazał, że na Litwie, inaczej niż w Polsce, dziennikarze, unijna agencja ds. granicy Frontex oraz obserwatorzy Komisji Europejskiej mają dostęp do strefy przy granicy z Białorusią. Z kolei polski rząd wprowadził w regionie przygranicznym stan wyjątkowy, co wiąże się z odpowiednimi ograniczeniami.

d1m6fza

Anna Widzyk

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1m6fza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m6fza
Więcej tematów