Trwa ładowanie...

Niemieccy historycy krytykują ustawę o IPN. "Ingerencja w pracę naukowców"

Nie ustają krytyczne opinie z zagranicy o nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary za obarczanie państwa polskiego o współudział w zbrodniach nazistów. Swoje zaniepokojenie wyraziło teraz Zrzeszenie Historyków i Historyczek Niemiec (VHD).

Niemieccy historycy krytykują ustawę o IPN. "Ingerencja w pracę naukowców"Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d3ywr5a
d3ywr5a

Przedstawiciele organizacji uważają, że nowe polskie przepisy zagrażają wolności naukowej. Eva Schlotheuber, szefowa VHD powiedziała, że ocena i przedstawianie historii nie może być przedmiotem doktryny państwowej.

Niemiecka historyczka dodała, że nowela może doprowadzić do sterowania badaniami naukowymi, a w efekcie pamięcią o faktach z przeszłości.

Zdaniem Schlotheuber ustawa o IPN może ograniczyć liczbę historyków, którzy zajmują się kontrowersyjnymi zagadnieniami.

Zobacz także: "Czy premier powinien przeprosić? Jacek Żakowski: on się za wolno uczy

Wcześniej ostra krytyka ze strony Izraela, USA i Ukrainy

Ambasador Izraela Anna Azari podkreślała, że Izrael traktuje nowelizację jako "niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie". W Izraelu wszyscy rozumieją, że obozy budowali niemieccy naziści. W Izraelu traktujemy to jako próbę ograniczenia dyskusji - mówiła.

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zaproponował, by spotkania ukraińskich i polskich historyków odbywały się tylko na Ukrainie. Jego szefostwo nie widzi dalszej możliwości współpracy z Polską w ramach Forum Historyków w obecnej formule. ć

d3ywr5a

Stany Zjednoczone również oceniły, że ustawa o IPN może być zagrożeniem dla wolności słowa i badań naukowych.

Za co będą kary?

Ustawa wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

W nowelizacji znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

d3ywr5a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ywr5a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj