ŚwiatNiemieccy historycy krytykują ustawę o IPN. "Ingerencja w pracę naukowców"

Niemieccy historycy krytykują ustawę o IPN. "Ingerencja w pracę naukowców"

Nie ustają krytyczne opinie z zagranicy o nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary za obarczanie państwa polskiego o współudział w zbrodniach nazistów. Swoje zaniepokojenie wyraziło teraz Zrzeszenie Historyków i Historyczek Niemiec (VHD).

Niemieccy historycy krytykują ustawę o IPN. "Ingerencja w pracę naukowców"
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Arkadiusz Jastrzębski

20.02.2018 | aktual.: 25.03.2022 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawiciele organizacji uważają, że nowe polskie przepisy zagrażają wolności naukowej. Eva Schlotheuber, szefowa VHD powiedziała, że ocena i przedstawianie historii nie może być przedmiotem doktryny państwowej.

Niemiecka historyczka dodała, że nowela może doprowadzić do sterowania badaniami naukowymi, a w efekcie pamięcią o faktach z przeszłości.

Zdaniem Schlotheuber ustawa o IPN może ograniczyć liczbę historyków, którzy zajmują się kontrowersyjnymi zagadnieniami.

Wcześniej ostra krytyka ze strony Izraela, USA i Ukrainy

Ambasador Izraela Anna Azari podkreślała, że Izrael traktuje nowelizację jako "niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie". W Izraelu wszyscy rozumieją, że obozy budowali niemieccy naziści. W Izraelu traktujemy to jako próbę ograniczenia dyskusji - mówiła.

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zaproponował, by spotkania ukraińskich i polskich historyków odbywały się tylko na Ukrainie. Jego szefostwo nie widzi dalszej możliwości współpracy z Polską w ramach Forum Historyków w obecnej formule. ć

Stany Zjednoczone również oceniły, że ustawa o IPN może być zagrożeniem dla wolności słowa i badań naukowych.

Za co będą kary?

Ustawa wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

W nowelizacji znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

ustawanazizmholokaust
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (35)