ŚwiatNiemcy zmieniają politykę bezpieczeństwa. "Rosja nie jest już naszym partnerem"

Niemcy zmieniają politykę bezpieczeństwa. "Rosja nie jest już naszym partnerem"

Niemieckie ministerstwo obrony rozpoczęło prace nad nową polityką bezpieczeństwa kraju, aby dostosować ją do sytuacji międzynarodowej zmienionej w wyniku wojny na Ukrainie i działalności dżihadystów. Rosja ma przestać być traktowana jak partner.

Niemcy zmieniają politykę bezpieczeństwa. "Rosja nie jest już naszym partnerem"
Źródło zdjęć: © PAP | Peter Steffen

- W polityce bezpieczeństwa nie może być tematów tabu - powiedziała szefowa resortu obrony Ursula von der Leyen na konferencji w Berlinie otwierającej dyskusję nad kształtem przyszłej polityki obronnej.

Gotowi na wojnę hybrydową

- Nie przeceniamy naszych sił, ale też nie chcemy pomniejszać naszych możliwości - zaznaczyła, dodając, że Niemcy muszą być aktywniejsze na arenie międzynarodowej. Przy decyzjach o udziale Bundeswehry w misjach międzynarodowych powinna jej zdaniem obowiązywać zasada "nie ma przymusu, ale nie jest to też temat tabu".

Jak wyjaśniła, Bundeswehra musi być przygotowana na wojnę hybrydową i ewentualne cyberataki ze strony innych państw.

- Aspekt militarny jest integralną częścią polityki obronnej, ale nigdy nie jest jedyną odpowiedzią na kryzysy i zagrożenia - zastrzegła von der Leyen wcześniej w wypowiedzi dla telewizji ZDF.

"Nie nawiązujemy do pruskich tradycji"

Szefowa resortu obrony podkreśliła, że Niemcy nie nawiązują w żadnym wypadku do dawnych pruskich tradycji militarystycznych - "nie wybiegają przed szereg i nie prowadzą polityki ponad głowami innych", lecz chcą działać "w ramach sojuszy". Oceniła, że Niemcom przypadła obecnie większa rola ze względu na ich polityczną i ekonomiczną siłę. - Musimy przejmować odpowiedzialność, ale zawsze jako członek NATO, wspólnie z innymi. Musimy być solidnym partnerem - wyjaśniła.

Von der Leyen podkreśliła, że nowa polityka będzie uwzględniała tendencje do coraz ściślejszej współpracy międzynarodowej.

Nowa Biała księga obronności ma powstać do końca 2016 roku. Poprzednia pochodzi z 2006 roku i traktuje Rosję jako uprzywilejowanego partnera Niemiec. - To jasne, że Rosja nie jest obecnie partnerem. Nie powinniśmy jednak pozwolić, by stała się naszym przeciwnikiem - powiedziała von der Leyen.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (253)