Trwa ładowanie...
d2yxdg9

Niemcy z uznaniem dla polskich przeprosin za Jedwabne

Według niemieckiego dziennika Sueddeutsche Zeitung, rozliczanie się z dziedzictwem zbrodni w Jedwabnem to dla Polaków bolesny proces. Jednak to Polacy jako pierwsi w dawnym bloku wschodnim zapoczątkowali tego typu odkłamywanie przeszłości.

d2yxdg9
d2yxdg9

Zdaniem autora komentarza, Niemcy nie powinni odczuwać skrywanej satysfakcji z powodu odkrycia, że również Polacy dokonywali pogromów na Żydach. Powinni natomiast uznać, że to właśnie Polacy są w dawnym bloku wschodnim pionierami w przełamywaniu historycznych kłamstw.

Sueddeutsche Zeitung pisze, że Polakami w Jedwabnem kierował antysemityzm, ale przypuszczalnie do zbrodni zachęcali ich Niemcy z oddziałów specjalnych, nadzorujący i fotografujący masakrę.

Dziennik z uznaniem podkreśla, że prezydent Aleksander Kwaśniewski chce przeprosić Żydów. Dla wielu będzie to oznaczało przyznanie, że Polacy uczestniczyli w Holocauście.

Gazeta zwraca też uwagę na obawy przeciwników przeprosin, według których gest ten zepchnie na drugi plan wojenne cierpienia Polaków. Niemcom zaś dostarczy argumentów, by umniejszać własną winę. (and)

d2yxdg9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yxdg9
Więcej tematów