Niemcy. Wyłoniono zwycięzcę debaty telewizyjnej
Za dwa tygodnie odbędą się wybory do niemieckiego Bundestagu. W niedzielę wieczorem odbyła się druga debata telewizyjna z udziałem kandydatów na kanclerza Niemiec. Błyskawiczny sondaż wśród widzów telewizji ARD po zakończeniu spotkania wyłonił wstępnego zwycięzcę.
Zdaniem widzów niemieckiej ARD, w debacie najlepiej wypadł kandydat z ramienia SPD, Olaf Scholz. W dyskusji an antenie telewizji publicznych RAD i ZDF wzięli udział także pozostali kandydaci: Annalena Baerbock Z Zielonych i Armin Laschet z CDU/CSU.
W sondażu po debacie Scholz uzyskał 41 procent głosów. Drugie miejsce pod tym względem zajął Armin Laschet z wynikiem 27 procent głosów. Na trzecim miejscu uplasowała się Annalena Baerbock, którą poparło 25 procent głosujących. W zapytaniu o kwestię kompetencji, znów - zdaniem widzów - najlepiej wypadł kandydat SDP z wynikiem 49 procent poparcia. Laschet otrzymał 26 procent głosów, Baerbock - 18 proc.
Niemcy. Jest zwycięzca debaty przedwyborczej
Najbardziej wiarygodnym kandydatem na kanclerza uznany został Olaf Scholz (39 procent głosów), później Baerbock i Laschet - z wynikiem 26 proc.
W sondażu widzowie pytani byli również o to, na kogo oddaliby głos w bezpośrednim głosowaniu. Tu również wygrał Olaf Scholz ( 43 proc.). Drugie miejsce zajął Laschet (24 proc.), a trzecie Baerbock (19 proc.).
Niemcy. Przebieg drugiej debaty telewizyjnej
Pierwsze pytanie, które padło w trakcie debaty, dotyczyło zawiązywania ewentualnych koalicji po wyborach. Armin Laschet pytany był m.in., czy nawiąże ją z partią SPD. - Teraz jest czas, by przedstawiać własne argumenty. Walczymy o pierwsze miejsce - odparł, unikając jasnej odpowiedzi.
Annalena Baerbock z kolei nie wykluczyła sojuszu z Lewicą (podobną możliwość zakładał Scholz podczas pierwszej debaty). - Rozmawiamy ze wszystkimi demokratycznymi partiami - powiedziała. - Jest dużo różnic z Lewicą w polityce zagranicznej i wewnętrznej - dodała.
- O tym, jak zakończą się wybory, zdecydują obywatele. Ja promuję mocny mandat SPD - komentował z kolei kandydat SPD.
Kolejnym tematem dyskusji była ewentualna podwyżka podatków. - Najbiedniejsi ubożeją, a bogaci się bogacą. Musimy inwestować w wiele obszarów, oczywiście pojawia się pytanie, w jaki sposób można to sfinansować. Pomogłaby walka z oszustwami podatkowymi i praniem pieniędzy. Ale musimy też odciążyć osoby o niskich dochodach. W zamian można podnieść stawkę podatku dochodowego dla osób najbogatszych - powiedziała Annalena Baerbock.
Debata przedwyborcza w Niemczech. Wśród tematów podatki, migracja, zmiany klimatyczne i pandemia
Pojawił się również temat migracji. - Potrzebujemy uporządkowanej migracji, zwłaszcza na rynek pracy, gdzie potrzebni są ludzie". Opowiedział się także za lepszym wykorzystaniem potencjału osób, które już przebywają w Niemczech - oznajmił Scholz.
Najwięcej czasu zajęła jednak wymiana zdań na temat zmian klimatycznych i ich przeciwdziałaniu. - To będzie ogromny wysiłek, ale jest to również największa szansa. Trzeba inwestować 50 mld euro rocznie w infrastrukturę klimatyczną, w rozbudowę kolei, energię wiatrową, systemy słoneczne na dachach. Jeśli tego nie zrobimy, będzie nas to dużo kosztować - stwierdziła kandydatka Zielonych.
Zdaniem Lascheta błędem było "najpierw wycofywanie się z energetyki jądrowej, a potem z węgla". - Naprawdę dużym osiągnięciem będzie jednak transformacja przemysłu i gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej - dodał kandydat CDU/CSU.
Odnosząc się do kolejnego tematu dyskusji, czyli wniosków płynących z pandemii koronawirusa Laschet swierdził, że "wyciągnięcie wniosków z tego kryzysu jest głównym zadaniem przyszłego rządu federalnego" i że "musimy być samowystarczalni, jeśli chodzi o maski i sprzęt medyczny, które mogą być produkowane w Europie".
- Musimy unowocześnić publiczną służbę zdrowia. To zadanie musi być realizowane w szybkim tempie, służba zdrowia musi być cyfrowa i nowoczesna - zaznaczył z kolei Scholz.
Niemcy. Wybory do Bundestagu
Po pierwszej debacie telewizyjnej (na antenie telewizji RTL i ntv) przed dwoma tygodniami widzowie także wskazali na zwycięstwo Olafa Scholza (36 proc.), przed Annaleną Boerbock (30 proc.) i Arminem Laschetem (25 proc.).
Wybory do Bundestagu odbędą się 26 września.
Przeczytaj także: