Trwa ładowanie...

Niemcy tracą cierpliwość. Co drugi chce odejścia Angeli Merkel

Jak wynika z sondażu instytutu badawczego YouGov przeprowadzonego na zlecenie agencji DPA, prawie co drugi mieszkaniec Niemiec (47 proc.) życzyłby sobie ustąpienia Angeli Merkel przed końcem następnej kadencji. Tylko 36 proc. ankietowanych chce, żeby Merkel kierowała rządem przez następne cztery lata.
Share
Spada poparcie dla Angeli Merkel jako szefowej rządu
Spada poparcie dla Angeli Merkel jako szefowej rząduŹródło: Getty Images, Fot: Sean Gallup
d3elz3a

Tuż po wyborach we wrześniu 2017 Angela Merkel cieszyła się większym poparciem. W podobnym sondażu YouGov z początku października tylko 36 proc. ankietowanych było za wcześniejszym ustąpieniem Angeli Merkel. 44 proc. opowiadało się za tym, by pozostała ona na tym stanowisku do roku 2021.

7 stycznia 2018 rozpoczną się rozmowy sondażowe partii chadeckich CDU i CSU z SPD w sprawie ewentualnego utworzenia wspólnego rządu. Możliwe jest utworzenie wielkiej koalicji lub rządu mniejszościowego z Angelą Merkel na czele. Jeżeli rozmowy nie skończą się pomyślnie, nie wyklucza się rozpisania nowych wyborów lub ponownego podjęcia rozmów sondażowych z liberalną FDP i Zielonymi. FDP stawia jednak warunek, że musiałby to być rząd bez Angeli Merkel. Jak powiedział lider FDP Christian Lindner, wznowienie rozmów w sprawie tzw. koalicji jamajkańskiej byłoby możliwe tylko przy innej obsadzie personalnej. Także wiceszef FDP obarcza Merkel winą za fiasko rozmów w sprawie koalicji jamajkańskiej i domaga się odnowy w partii CDU.

Według najnowszych sondaży SPD w dalszym ciągu traci na popularności i obecnie głosowałoby na nią tylko 19 proc. We wrześniowych wyborach SPD uzyskała 20,5 proc.

d3elz3a

*Zobacz też: Jedną z możliwości są przedterminowe wybory. Niestabilne Niemcy to zła wiadomość dla Polski. *

CDU i CSU mogłyby obecnie poprawić swój wynik wyborczy, w sondażach uzyskują bowiem 34 proc. Wyniki innych partii są bez większych zmian: Zieloni 12 proc., Lewica 10 proc., AfD poprawiłaby swój wynik wyborczy na 12 proc., natomiast Wolni Demokraci po zerwaniu rozmów sondażowych tracą na popularności i uzyskaliby tylko 8 proc. poparcia.

Małgorzata Matzke (dpa)

Przeczytaj też:
Niemcy za sankcjami za odmowę przyjmowania uchodźców
Puste schroniska dla uchodźców. Nie ulga, tylko problem

d3elz3a

Podziel się opinią

Share
d3elz3a
d3elz3a
Więcej tematów