Niemcy: szybsze deportacje uchodźców dzięki punktom karnym?
Niemiecki minister Dolnej Saksonii, Boris Pistorius, zaproponował, by wobec uchodźców łamiących prawo zastosować system punktów karnych. Miałby to być sposób na szybsze deportacje – podaje portal Deutsche Welle.
29.11.2018 | aktual.: 29.11.2018 14:13
System punktów karnych ma rozróżnić "błache" wykroczenia od "rzeczywistych zagrożeń"
"Jest to bardzo rozsądna i umiarkowana propozycja, która nie prowadzi do stygmatyzacji uchodźców, lecz do szczegółowego rozróżnienia między tymi, którzy nie mają nic na sumieniu albo dopuścili się błahych wykroczeń, a tymi, którzy są rzeczywistym zagrożeniem" – powiedział minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii, Boris Pistorius w rozmowie z rozgłośnią NDR, cytowany przez portal Deutsche Welle.
Pomysł polityka popiera Federalny Urząd Kryminalny (BKA). Temat ten zostanie również poddany obradom konferencji landowych ministrów spraw wewnętrznych.
"Koncepcja przewiduje limit maksymalnie 60 karnych punktów. Za każde średniej wagi wykroczenie osoba otrzymywałaby jeden punkt karny, 10 punktów za przestępstwo karane rokiem więzienia jak np. obrażenia ciała czy handel narkotykami. W przypadku morderstwa przestępca otrzymywałby 70 punktów karnych" – podaje DW.
Prawie 3 tys. imigrantów z ponad 10 czynami karalnymi na koncie
Jak informowaliśmy we wrześniu - Niemcy odnotowują systematyczny wzrost liczby morderstw popełnianych prze imigrantów. W 2017 r. na terenie naszych zachodnich sąsiadów dokonano 731 zabójstw, w 83 z nich przynajmniej jednym z podejrzanych jest imigrant. Statystyki przedstawiono m.in. po wydarzeniach w Chemnitz (na zachodzie kraju) z sierpnia, gdzie wybuchły wielotysięczne protesty po zabójstwie 35- letniego Niemca przez nielegalnych imigrantów.
Federalny Urząd Kryminalny zarejestrował w roku 2017 około 2800 podejrzanych imigrantów, którzy mieli na swoim koncie ponad 10 czynów karalnych. 60 tys. imigrantów popełniło od 2 do maksymalnie 10 przestępstw. Jak podaje portal DW – powyższe statystyki nie uwzględniają stosunkowo częstego wykroczenia, jakim jest niedozwolone opuszczenie wyznaczonego dla nich miejsca pobytu czy regionu.