Trwa ładowanie...

Niemcy przyznają: córka Himmlera pracowała po wojnie dla wywiadu RFN

Zachodnioniemiecki wywiad zagraniczny BND zatrudniał po wojnie wielu byłych nazistów. Jedną z tych osób była córka Heinricha Himmlera - Gudrun. Kobieta nie kryła nazistowskich poglądów.

Niemcy przyznają: córka Himmlera pracowała po wojnie dla wywiadu RFNŹródło: wikimedia.org, fot: Bundesarchiv, Bild 146-1969-056-55 / CC-BY-SA 3.0
d2pcrqt
d2pcrqt

Córka Heinricha Himmlera, jednego z największych niemieckich zbrodniarzy zatrudniona była w latach 1961-63 w charakterze sekretarki w Federalnej Służbie Wywiadu BND, kierowanej w tym czasie przez byłego generała Wehrmachtu Reinharda Gehlena - ustalił "Bild".

Zatrudnienie córki Himmlera potwierdził, szef biura badań historycznych BND Bodo Hechelhammer. Jak wyjaśnił, kobieta pracowała w wywiadzie pod zmienionym nazwiskiem.

Hechelhammer zaznaczył, że kontrowersyjną pracownicę zwolniono ze służby w momencie gdy w BND "doszło do zwrotu w postępowaniu z osobami obciążonymi nazistowską przeszłością".

Zobacz także: Tajemnica kamiennych kręgów i plan Himmlera

Wspieranie nazistów

Nosząca po wojnie nazwisko Burwitz Gudrun, gloryfikowała jako młoda dziewczyna swojego ojca - wyjaśnia "Bild". Do późnej starości utrzymywała kontakty z kręgami skrajnie prawicowymi. Brała też udział w neonazistowskich demonstracjach w Niemczech i Austrii.

d2pcrqt

Gudrun - jedyne ślubne dziecko Himmlera - udzielała się po wojnie również w organizacji pomagającej byłym członkom SS.

Zadanie: zmienić wizerunek ojca

W jedynym wywiadzie dla mediów w 1959 r. Burwitz powiedziała, że jej zadaniem jest przedstawienie ojca w innym świetle. - Mój ojciec uważany jest za największego masowego mordercę. Chcę spróbować zrewidować ten wizerunek - powiedziała wówczas.

Z ustaleń niemieckich mediów wynika, że mąż Gudrun Burwitz - Wulf-Dieter Burwitz był działaczem skrajnie prawicowej partii NPD.

d2pcrqt

Córka Himmlera zmarła 24 maja br. w wieku 88 lat. Pochowana została w Monachium.

Na polecenie aktualnych władz BND historycy badają od kilku lat przeszłość zachodnioniemieckiego wywiadu, przede wszystkim jego związki z osobami uwikłanymi w działalność w czasach III Rzeszy.

Heinricha Himmlera uważano za jednego z najważniejszych ludzi w otoczeniu Hitlera. Był szefem SS i Gestapo a od 1943 roku ministrem spraw wewnętrznych III Rzeszy. Podlegały mu obozy koncentracyjne. Był odpowiedzialny za eksterminację Żydów w Europie. Pod koniec wojny, będąc w niewoli brytyjskiej, połknął kapsułkę z cyjankiem.

d2pcrqt
d2pcrqt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pcrqt
Więcej tematów