Trwa ładowanie...

Niemcy policzyli, ile będzie kosztował twardy brexit. Polska na końcu listy

Niecałe 30 euro - tyle straci przeciętny Polak na wyjściu Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Tak wynika z analizy niemieckiej Fundacji Bertelsmanna. Najwięcej do stracenia mają sami Brytyjczycy oraz ich bezpośredni sąsiedzi - Irlandczycy.

Niemcy policzyli, ile będzie kosztował twardy brexit. Polska na końcu listyŹródło: PAP/EPA, fot: Andy Rain
d58g0gr
d58g0gr

Do obowiązującej daty brexitu zostało już tylko 8 dni i nadal nie wiadomo, kiedy, jak, a nawet czy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Dokładnie nie wiadomo też, jakie straty przyniesie dla europejskiej gospodarki. Obraz ten rozjaśnia nieco opublikowane w czwartek badanie niemieckiej Fundacji Bertelsmanna.

Najnowsze szacunki w dużej mierze potwierdzają to, o czym mówiło się od początku: Wielka Brytania ma do stracenia zdecydowanie więcej niż Unia Europejska. Według ekonomistów z Berlina, brytyjska gospodarka będzie tracić na brexicie 57 miliardów euro rocznie, jeśli wyjdzie bez uzgodnienia warunków rozwodu z UE. Szacowane łączne straty wszystkich państw Unii to 40 miliardów rocznie.

Koszty będą mniejsze, jeśli brexit będzie "miękki". Zjednoczone Królestwo straci 32 miliardy, Unia - 22. Biorąc pod uwagę wartości absolutne, największym europejskim poszkodowanym będą Niemcy, na które przypada prawie połowa strat. Ale w ujęciu per capita najbardziej narażeni na straty są Irlandczycy. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, na "twardym" brexicie Irlandczycy mogą stracić 726 euro (przeciętny Brytyjczyk - 873).

d58g0gr

Według berlińskiego ośrodka, są jednak kraje, które zyskają na brexicie. Wszystkie są poza Europą. Najwięcej zyskają USA i Izrael. Dla tych państw, im "twardszy" będzie brexit, tym większe korzyści, bo będą mogli liczyć na lepsze warunki handlu.

Polska to przeżyje

Polska jest jednym z państw UE, które w najbardziej intenstywny sposób lobbują za uniknięciem twardego brexitu za wszelką cenę. Ale według szacunków Fundacji Bertelsmanna, nasz kraj ucierpi w umiarkowanym stopniu. Polska gospodarka jako całość straciłaby ok. miliarda euro, co daje 12. miejsce wśród najbardziej poszkodowanych. Ale w przeliczeniu na jednego mieszkańca to jedynie ok. 28 euro. W ujęciu per capita mniej stracą tylko Bułgarzy i Rumuni.

Najbardziej narażona na negatywne skutki brexitu jest gospodarka Mazowsza (41 euro per capita), najmniej woj. lubelskie (17 euro).

d58g0gr

Optymistyczna prognoza

W porównaniu do innych szacunków, analiza niemieckiej fundacji znacznie łagodniej ocenia brexitowe straty. Według ubiegłoroczenego badania ośrodka Oxford Economics, Polska jest trzecim najbardziej narażonym na straty państwem UE (po Wielkiej Brytanii i Irlandii). Szacunki brytyjczyków wskazują, że do 2020 roku straty mogą wynieść 0,8 proc. PKB, czyli 18 miliardów złotych.

Jeszcze bardziej drastyczne są prognozy Banku Anglii. W listopadzie 2018 brytyjski bank centralny ocenił, że wyjście z UE bez umowy będzie dla kraju katastrofalne: PKB obniży się o 8 proc. Byłby to najbardziej drastyczny spadek produkcji od II wojny światowej.

Eksperci do tych prognoz podchodzą jednak ostrożnie.

d58g0gr

- Problem z analizą Bertelsmanna i podobnymi badaniami polega na tym, że nie uwzględnia ono faktu, że w razie "twardego" brexitu, Unia będzie w stanie zmusić Wielką Brytanię do umowy handlowej na bardzo korzystnych dla niej warunkach. Nie uwzględnia też europejskich korzyści z odpływu kapitału i firm na kontynent, szczególnie do Irlandii - mówi WP Oscar Torson, analityk finansowy z Wielkiej Brytanii. - Problem jest zresztą szerszy. Zbyt wiele zależy od szczegółów, które są w zasadzie nieprzewidywalne - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d58g0gr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58g0gr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj