Trwa ładowanie...

Niemcy patrzą Polsce na ręce. "Reformę sądownictwa należy powstrzymać"

Reforma sądownictwa proponowana przez polski rząd krytykowana jest nie tylko w kraju, ale też zagranicą. Niemieckie media cytują wypowiedź przewodniczącego Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów. Jens Gnisa bez ogródek mówi o niebezpieczeństwie związanym ze zmianami w Polsce.

Share
Niemcy patrzą Polsce na ręce. "Reformę sądownictwa należy powstrzymać"
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d3ss7wf

Planowane reformy sądownictwa w Polsce muszą zostać zatrzymane na etapie obrad parlamentarnych - powiedział prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów (DRB) Jens Gnisa. Informację tę podały w poniedziałkowych wydaniach dzienniki Grupy Medialnej Funke.

Gnisa wezwał Polskę jako partnera w Unii Europejskiej do powrotu do państwa prawa. Podkreślił, że „państwo prawa jest podstawą demokracji”, a sytuacja w Turcji, Rumunii i w Polsce pokazuje, jak szybko mogą być unieważnione elementy tego państwa.

d3ss7wf

Stwierdził też, że niezawisłe sądy w Polsce są zagrożone. W jego opinii zatrważające jest to, że w sondażu przeprowadzonym w całej Europie trzech z czterech sędziów podało, że rząd w Warszawie w ostatnich dwóch latach nie respektował ich niezawisłości.

Zobacz też: Burzliwe posiedzenie komisji sprawiedliwości. Budka składa zawiadomienie na Piotrowicza

Barbara Cöllen (epd)

d3ss7wf
d3ss7wf

Podziel się opinią

Share
d3ss7wf
d3ss7wf
Więcej tematów