Trwa ładowanie...

Niemcy. Obława na islamistów w czterech landach

Policja szuka islamistów podejrzanych o planowanie zamachu terrorystycznego. Przeszukano już mieszkania kilkunastu osób w czterech niemieckich landach.
Share
Niemcy. Obława na islamistów w czterech landach
Niemcy. Obława na islamistów w czterech landachŹródło: Deutsche Welle, Fot: picture-alliance/dpa/D.Braetsch
d2okrk8

Jak poinformowała prokuratura generalna w Berlinie, akcja, w której uczestniczyło ok. 180 funkcjonariuszy, była wymierzona przeciwko czeczeńskim podejrzanym z kręgu islamistów. Chodzi o podejrzenie planowania "ciężkiego, zagrażającego państwu aktu przemocy". Zamach miał mieć podłoże islamistyczne.

Przeszukano mieszkania w dziewięciu dzielnicach Berlina, w Ludwigsfelde (Brandenburgia), w Hagen (Nadrenia Północna-Westfalia) i w Arnstadt w Turyngii. Podejrzani mają po 23-28 lat. Mieli oni lokalizować miejsca odpowiednie do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. W telefonie komórkowym jednego z podejrzanych znaleziono zdjęcia mogące stanowić mocny materiał dowodowy - poinformowali śledczy.

Niemcy. Obława na islamistów w czterech landach

Funkcjonariusze zabezpieczyli także gotówkę, broń białą i nośniki danych. Według wstępnych informacji prokuratury, nie istniało jeszcze bezpośrednie niebezpieczeństwo zamachu. W akcji uczestniczyli także policjanci spoza Niemiec.

d2okrk8

Zobacz też: Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Metody Stasi stosują do dzisiaj

Od grudnia 2016 roku niemieckie służby udaremniły 9 zamachów. Funkcjonariusze dostali wtedy specjalne uprawnienia, a presja na środowiska islamistyczne wzrosła. Stało się to po tym, jak terrorysta Anis Amri zabił kilkanaście osób na jarmarku świątecznym w Berlinie.

Czytaj więcej na Deutsche Welle: Mniej zamachów terrorystycznych w Niemczech. Więcej uprawnień dla służb bezpieczeństwa
Niemcy: mniejsze zagrożenie ze strony islamistów

Czytaj więcej na Wirtualnej Polsce: Niemcy. Służby udaremniły sześć prób zamachów
ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o terroryzm. Ekspert: sytuacja jest niepokojąca

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2okrk8

Podziel się opinią

Share
d2okrk8
d2okrk8
Więcej tematów