Trwa ładowanie...

Niemcy nad krawędzią. Masowo zamykają apteki

Niemcom brakuje podstawowych leków, apteki zamykane są w zastraszającym tempie, a farmaceuci wychodzą na ulice. Jak tak dalej pójdzie, niemieccy pacjenci będą pozostawieni sami sobie.

Berlin. Zdjęcie ilustracyjneBerlin. Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images, fot: Omer Messinger
dpc8krx
dpc8krx

Według Federalnego Związku Stowarzyszeń Farmaceutów Niemieckich (ABDA) w ostatnich latach apteki w Niemczech zamykane są w zastraszającym tempie. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zamknięto ponad 120 punktów.

- W tej chwili mamy najmniejszą liczbę aptek od wczesnych lat 80. - powiedział "Euronews" Christian Splett, rzecznik ABDA

Tzw. sklepów z lekami Niemcy od lat mają jak na lekarstwo. Niemniej to w ciągu ostatniego roku odnotowano tak drastyczny spadek. Według statystyk na koniec 2022 r. za Odrą było nieco ponad 18 tys. czynnych aptek, czyli o 2800 mniej niż dekadę wcześniej. W pierwszym kwartale tego roku liczba aptek spadła do 17.939, czyli najniższej wartości od ponad 40 lat, podaje ABDA.

dpc8krx

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oblały farbą dzieło Moneta w Szwecji. Coś jednak poszło nie tak

Niemieccy pacjenci pozostawieni sami sobie

Jest to sytuacja, która pozostawia wielu Niemców bez dostępu do opieki zdrowotnej - zwłaszcza na obszarach wiejskich. To farmaceuci są często pierwszymi ekspertami, do których ludzie zwracają się o pomoc w rozwiązaniu swoich problemów, nim skontaktują się z lekarzem, wskazuje "Euronews".

Farmaceuci są fundamentalną systemu opieki zdrowotnej, podkreśla rzecznik ABDA.

Dlaczego tak się dzieje?

Wydaje się, że tak złej sytuacji na niemieckim rynku farmaceutycznym jeszcze nie było. Po Covidzie, jak w wielu krajach, nastąpił kryzys lekowy. W aptekach brakuje podstawowych środków (m.in. tabletek na ból głowy), niezbędnych do ich normalnego funkcjonowania.

dpc8krx

Berlin zmaga się też z niedoborem farmaceutów. "Prowadzi to do zamykania wielu aptek w Niemczech, ponieważ ich 65-letni lub 70-letni właściciel nie może znaleźć następcy" - pisze "Euronews".

Kilka dni temu odbył się strajk farmaceutów. Protestują przeciwko tzw. wąskim gardłom (ich zdaniem ustawa, która miała ustabilizować dostawy leków, tylko pogarsza sytuację). Domagają się realnej pomocy finansowej od państwa i podwyższenia opłaty stałej za wydanie pacjentowi leku refundowanego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpc8krx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpc8krx
Więcej tematów