Trwa ładowanie...
d4n7777
niemcy

Niemcy: Kontrwywiad ostrzega przed zradykalizowanymi dziećmi

Kontrwywiad Niemiec ostrzega przed dziećmi z islamistycznych rodzin. Dostrzega w tych dzieciach "potencjał zagrożenia, którego nie wolno zlekceważyć". Z tego względu partie CDU/CSU chcą obniżyć do 14 lat granicę wieku, od której można je inwigilować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kontrwywiad ocenia liczbę takich dzieci na około 300
Kontrwywiad ocenia liczbę takich dzieci na około 300 (PAP)
d4n7777

W nowej analizie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) jej autorzy zwracają uwagę na oznaki świadczące o "szybszym, wcześniejszym i bardziej prawdopodobnym radykalizowaniu się nastolatków i młodych dorosłych" z zamieszkałych w Niemczech rodzin islamistycznych. Według kontrwywiadu dzieciom "od urodzenia narzuca się ekstremistyczny światopogląd dopuszczający przemoc wobec innych oraz wykluczenie wszystkich, którzy nie należą do tej grupy". O tej analizie poinformowały dzienniki z grupy medialnej Funke.

Niepokojący rozwój sytuacji

W wypowiedzi dla grupy Funke szef kontrwywiadu Hans-Georg Maaßen oświadczył, że socjalizacja dzieci w islamistycznym otoczeniu "budzi zaniepokojenie i z tego względu w nadchodzących latach będzie stanowić wyzwanie także dla Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji". W grudniu ubiegłego roku Maaßen ostrzegł przed niebezpieczeństwem związanym z kobietami i dziećmi bojowników tzw. Państwa Islamskiego w Syrii lub Iraku, odesłanymi przez ich mężów i ojców do Niemiec.

d4n7777

Od ilu lat można kogoś śledzić?

W przedstawionej niedawno analizie za rok 2017 kontrwywiad ocenia liczbę takich dzieci na około 300. Niezależnie od tego zwraca się w niej uwagę na zagrożenie ze strony tych rodzin, które nie wyjechały na teren objęty walkami w Syrii względnie w Iraku, tylko przebywały stale w Niemczech.

Politycy chadeccy widzą w tej analizie powód do obniżenia do 14 lat granicy wieku, od której możliwe jest inwigilowanie osób przez kontrwywiad. Za takim rozwiązaniem opowiada się sekretarz stanu w MSW Stephan Mayer z CSU oraz Patrick Sensburg z CDU. Ten ostatni zapewnił, że nie chodzi tu o kryminalizowanie dzieci, tylko o "obronę naszego kraju przed poważnym zagrożeniem".

Bawaria wzorem dla innych landów

W tej chwili funkcjonariuszom kontrwywiadu wolno obserwować czternastolatków tylko w Bawarii. Gazety grupy medialnej Funke donoszą, że minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul z CDU rozważa wprowadzenia takiej opcji w swoim landzie. "Chłopcy i dziewczęta, którzy powracają z terenów ogarniętych wojną domową często doświadczyli przemocy, a w najgorszym wypadku już są zradykalizowani", powiedział Reul. Dlatego, jak dodał: "Musimy niestety wychodzić z założenia, że w ich przypadku bariera psychiczna przed użyciem przemocy jest obniżona". Podkreślił przy tym, że władze potrzebują instrumentów umożliwiającym im "zwrócenie uwagi na straumatyzowanych i skłonnych do przemocy młodocianych w wieku poniżej 14 lat, którzy powrócili do Niemiec".

Przeczytaj także:
Niemiecki trybunał: Islamistki nie są automatycznie terrorystkami. Problem dla policji i prokuratury
Niemcy chcą sprowadzić do kraju i „deradykalizować” dzieci dżihadystek

DW, dpa, kna / pa

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d4n7777

Podziel się opinią

Share
d4n7777
d4n7777
Więcej tematów