Trwa ładowanie...

Niemcy. Kiriakos Micotakis w Berlinie. Żąda reparacji od Angeli Merkel

Premier Grecji podczas wizyty w Berlinie rozmawiał z kanclerz Niemiec o reparacjach wojennych. Polityk ma nadzieję, że "sprawa zostanie pozytywnie załatwiona, a ten trudny rozdział zostanie w końcu zamknięty".
Share
Premier Grecji Kiriakos Micotakis  rozmawiał w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat reparacji
Premier Grecji Kiriakos Micotakis rozmawiał w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat reparacjiŹródło: Forum, Fot: AXEL SCHMIDT
d3mjvlf

Nowo wybrany premier Grecji podczas wizyty w Berlinie wyraził nadzieje, że Niemcy zgodzą się na rozpoczęcie negocjacji ws. reparacji wojennych. - Mamy nadzieję, że nasze oczekiwania spotkają się z pozytywną reakcją, a ten trudny rozdział zostanie w końcu zamknięty. To delikatna kwestia - powiedział Kiriakos Micotakis, cytowany przez portal dpa-international.com.

Premier Grecji przyznał, że znalezienie rozwiązanie tego problemu jest "ważnym krokiem w zbliżeniu obu krajów". Formalny wniosek o rozpoczęcie rozmów ws. wypłaty odszkodowań wydał w kwietniu poprzedni rząd Aten. Angela Merkel nie odniosła się bezpośrednio do sprawy, ale z Niemiec płynęły głosy, że kwestia odszkodowań za II wojnę światową dla Grecji została rozstrzygnięta.

d3mjvlf

Grecja szacuje, że mogłaby domagać się 292 miliardy euro reparacji za okupację niemiecką podczas II wojny światowej i 9,2 miliarda euro odszkodowań za I wojnę światową. Takich wyliczeń dokonała grecka komisja parlamentarna trzy lata temu. Niemcy utrzymywali, że sprawa została rozwiązana tzw. Traktatem 2 + 4, który został podpisany w 1990 r., przy zjednoczeniu Niemiec.

Zobacz także: Morawiecki komplementuje prezesa Kaczyńskiego. Dobitny komentarz Neumanna

Źródło: dpa-international.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3mjvlf

Podziel się opinią

Share
d3mjvlf
d3mjvlf
Więcej tematów