Trwa ładowanie...
d3hm0j9

Niemcy. Bundestag uderza w rząd Merkel. Wykluczył reparacje dla Polski, ale nie dla Grecji

Niemiecki parlament przygotował ekspertyzę ws. odszkodowań za drugą wojnę światową. Stanowisko Bundestagu podważa zdanie rządu Angeli Merkel, który wykluczył wypłatę jakichkolwiek pieniędzy i sprawę uznał za zamkniętą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy. Bundestag wykluczył wypłatę reparacji dla Polski
Niemcy. Bundestag wykluczył wypłatę reparacji dla Polski (East News, Fot: AP)
d3hm0j9

Bundestag ocenił, że kwestią odszkodowań dla Grecji powinien zająć się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze i wydać wiążące orzeczenie. Na takie rozstrzygnięcie musi się jednak zgodzić rząd, ponieważ spór dotyczy sprawy starszej niż 70 lat. W czerwcu wiceszef niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niels Annen wykluczył taką możliwość.

Parlament nie ma natomiast żadnych wątpliwości w sprawie odszkodowań dla Polski. Jego zdaniem, rezygnacja przez PRL z reparacji w 1953 i 1970 roku jest nadal prawnie wiążąca. Warszawa się z tym nie zgadza i powtarza był to krok wymuszony przez ZSRR i pozbawiony mocy prawnej.

Prawnicy Bundestagu napisali w ekspertyzie, że – tu cytat - "stanowisko niemieckiego rządu jest uzasadnione z punktu widzenia prawa międzynarodowego, ale w żadnym razie nie obligatoryjne".

d3hm0j9

Dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zamknięta. Na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek zachodnioniemieckich. W porozumieniu znalazł się zapis o tym, że wszystkie roszczenia uznaje się za zaspokojone.

Berlin podkreślił już wielokrotnie, że sprawę wszelkich odszkodowań zamknął "Traktat dwa plus cztery" z 1990 roku, zawarty między RFN i NRD i 4 państwami koalicji antyhitlerowskiej. Traktat ten otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec.

W kwietniu Ateny dały zielone światło greckiemu rządowi do działań, których celem ma być wypłata reparacji za zniszczenia i zbrodnie z okresu II wojny światowej. Grecja szacuje, że chodzi o 290 mld euro.

Warszawa z kolei domaga się wypłaty odszkodowania w wysokości 850 mld dolarów – szacuje przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk z PiS-u.

d3hm0j9

Źródło: dziennik.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rzecznik prezydenta komentuje ostrą wymianę zdań pomiędzy liderami PO a Beatą Szydło

d3hm0j9

Podziel się opinią

Share

d3hm0j9

d3hm0j9
Więcej tematów