Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

"Niemcy gnębili nas przez tyle lat". Polacy mocno o reparacjach wojennych

Narodowa dyskusja o ewentualnych odszkodowaniach od Niemiec za straty poniesione w czasie II wojny światowej wciąż wywołuje w Polakach ogromne emocje. Jedni nazywają naszych zachodnich sąsiadów "złodziejami i zdrajcami", a inni apelują: "Dajmy z tym wreszcie święty spokój".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radomianin mówi, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowania za II wojnę światową
Radomianin mówi, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowania za II wojnę światową (WP.PL, Fot: Patryk Osowski)

W ramach akcji #dziejesiewpolsce, razem z reporterami WP Karoliną Rogaską i Patrykiem Osowskim odwiedzamy codziennie kolejne polskie miasta i pytamy, czym żyją Polacy. Tym razem byliśmy w Radomiu, gdzie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: "Czy Polska wciąż powinna domagać się od Niemiec wielomilionowych reparacji wojennych?".

- Temat absolutnie nie powinien być zamknięty. Niemcy zrobili nam okropną krzywdę. Hitler i cała świta robili to celowo, żeby zagarnąć nasze mienie i kraj. Właśnie dlatego powinni nam zapłacić - uważa jeden z radomian. Jak dodaje, odszkodowania muszą być na tyle wysokie, żeby pokazały skalę "krzywdy, jaką byli dotknięci Polacy".

ZOBACZ WIDEO: Czy Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji wojennych?

Pojawiały się również opinie, że na ubieganie się o reparacje jest już zwyczajnie za późno. - Czas na to był w latach 50., 60. czy 70. Szkoda, że nie udało się tego załatwić zaraz po wojnie. Teraz wracanie do tematu nic już nie da. Dajmy z tym wreszcie święty spokój - apeluje mieszkanka Radomia.

Tematem, który porusza Polaków i przy okazji niestety dzieli, jest też patriotyzm. Okazuje się jednak, że w odpowiedzi na pytanie "Jak rozumiem patriotyzm?", Polacy nie różnią się aż tak bardzo. A przynajmniej w Radomiu.

Większość ludzi, z którymi rozmawialiśmy uważa, że to "wierność swojej tradycji". – Patriotyzm łączy się ze wspólnotą, jaką jest naród, rodzina, przyjaciele. Kocham język polski – mówi jedna z mieszkanek Radomia. I dodaje: - Trzeba pamiętać, jak walczyliśmy o niepodległość. I o tych wszystkich wojnach, które zwyciężyliśmy.

ZOBACZ WIDEO: Radomianie o odzieży patriotycznej

Według radomian, patriotyzm jest też czymś, "co nosi się w sercu, i nie można tego robić na pokaz". A czy noszenie tzw. "odzieży patriotycznej" to już patriotyzm, czy jeszcze nie? Niektórzy uważają, że koszulka z orłem czy znakiem Polski Walczącej może miłość do ojczyzny podkreślać. Ale nie jest wystarczająca - jej noszenie musi się łączyć z patriotyczną postawą i szacunkiem dla Polski. Dla innych noszenie takiej odzieży to "idiotyzm" niezależnie od okoliczności.

Slot

Mieszkańców Radomia pytaliśmy również o życie codzienne, pracę, a także słynną już w polskim internecie "chytrą babę z Radomia". Oto, co usłyszeliśmy:

W ramach #dziejesiewpolsce odwiedziliśmy już Kleszczów (wieś oferującą swoim mieszkańcom niespotykany w Polsce socjal) oraz Zator i Przeciszów (skąd pochodzi ojciec pobierający nie 500+, ale 5000+). Wy też pokażcie nam, co Was w Polsce zachwyca, a co irytuje. Prześlijcie nam zdjęcia lub filmik, które coś mówią o naszym kraju i pokazują, jak się zmienia. Polska z Waszej perspektywy - czekamy na dziejesie@wp.pl!

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów