Trwa ładowanie...
d2ozwdd

Niemcy chcą odesłać do Kosowa 14 tys. uchodźców

Dziesięć lat po zakończeniu konfliktu w Kosowie ponad 14 tysięcy mieszkających w Niemczech uchodźców z tego bałkańskiego kraju czeka na odesłanie do ojczyzny - poinformował niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na odpowiedź resortu spraw wewnętrznych na interpelację frakcji Lewicy.

d2ozwdd
d2ozwdd

Według dziennika porozumienie w tej sprawie pomiędzy Kosowem a RFN jest gotowe do podpisania, co powinno nastąpić jeszcze tej jesieni.

Głównie Romowie

Prawie 10 tysięcy kosowskich uchodźców to Romowie. Porozumienie przewiduje, że Kosowo przyjmie wszystkie osoby, które posiadają dokumenty byłej prowincji jugosłowiańskiej albo wobec których można udowodnić, iż tam zamieszkiwali.

Według niemieckiego MSW władze RFN zobowiązały się, że rocznie wystawiać będą najwyżej 2500 wniosków o readmisję Kosowian, zachowując odpowiednie proporcje etniczne; jak podaje "SZ" chodzi o to, by nie odsyłano np. wyłącznie Romów. W zeszłym roku do ojczyzny wróciło 900 uchodźców z Kosowa.

Skazani na nędzę?

Według "Sueddeutsche Zeitung" autorka interpelacji, polityk Lewicy Ulla Jelpke skrytykowała plany niemieckiego rządu. Jak ostrzegła, szczególnie Romom grozi w Kosowie "absolutna nędza i wykluczenie". Także Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w opublikowanym wiosną raporcie odradzało odsyłanie uchodźców z Kosowa ze względu na grożące im ubóstwo i możliwość konfliktów etnicznych.

Niemieckie władze federalne i krajowe od lat starają się zachęcać Kosowian do powrotu do ojczyzny, proponując wypłaty w wysokości 750 euro i sfinansowanie kosztów podróży.

d2ozwdd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozwdd
Więcej tematów