Trwa ładowanie...

Niemcy: brat domniemanego terrorysty z Chemnitz, Jabera al-Bakra, zapowiada zemstę

• Brat podejrzanego o terroryzm Jabera al-Bakra, który popełnił samobójstwo w niemieckim więzieniu, zapowiada zemstę
• Ala al-Bakr w rozmowie z "Deutsche Welle" grozi zemstą trzem Syryjczykom, którzy wydali go policji

Niemcy: brat domniemanego terrorysty z Chemnitz, Jabera al-Bakra, zapowiada zemstęŹródło: Deutsche Welle
d2zt0f9
d2zt0f9

W wywiadzie wideo udzielonym Deutsche Welle, Ala al-Bakr, brat Jabera al-Bakra, który powiesił się w środę 12 października w celi aresztu śledczego w Lipsku, powiedział: - Moją reakcją jako Araba jest zemsta. Na pytanie prowadzącego wywiad reportera DW Jaafara Abdula Karima, co przez to rozumie, odparł: - Ty już to rozumiesz. Nie mam nic więcej do powiedzenia. Przybędę jako uchodźca.

Ala al-Bakr podkreślił, że jest przekonany o niewinności swego młodszego brata. Jak stwierdził dosłownie: - Przecież sam go wychowałem. Wiem, jaki jest. On nie jest żadnym terrorystą.

Jaber miał informować Ala o próbach jego zradykalizowania. Podobno niektórzy imamowie w berlińskich meczetach usiłowali "poddać go praniu mózgu". To się im jednak nie udało, zapewnił w tym wywiadzie Ala al-Bakr, bo "gdyby tak było, to Jaber uciekłby do Syrii i nigdy więcej by nie wrócił do Niemiec".

Zarzuty wobec niemieckiej policji

W dalszej części rozmowy z reporterem DW, Ala al-Bakr zażądał wydania zwłok brata. Zapowiedział też podjęcie kroków prawnych przeciwko władzom Saksonii i zarzucił niemieckiej policji, że zabiła Jabera. - Zaskarżę policję w Niemczech, w kraju związkowym Saksonii - powiedział dosłownie Ala al-Bakr.

d2zt0f9

Ala powiedział, że ma 30 lat, jest żonaty i mieszka z rodzicami i siedmiorgiem rodzeństwa - bratem i sześcioma siostrami - w pobliżu stolicy Syrii, Damaszku. Jego rodzina utrzymuje się z handlu i uprawy ziemi. Rodzice Jabera "widzą w nim męczennika i są z niego dumni" - dodał.

Cynk od amerykańskich służb?

Dziennik "Welt am Sonntag" donosi, że najważniejszą wskazówkę o powiązaniach Jabera al-Bakra z bojówkami Państwa Islamskiego niemiecki kontrwywiad otrzymał od jednej z amerykańskich tajnych służb. Miała ona przechwycić i nagrać jego rozmowy telefoniczne z łącznikiem dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego i poinformowała o tym niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV).

W jednej z nagranych rozmów chodziło o skonstruowanie ładunku wybuchowego i wybór właściwego celu na zamach bombowy. Jaber al-Bakr powiedział w tej rozmowie, że "duże lotnisko w Berlinie" wydaje mu się "lepszym celem niż pociąg" - twierdzi "Welt am Sonntag", powołując się na koła prowadzące śledztwo w tej sprawie.

Zagrożeni pomocnicy policji

Jaber al-Bakr wpadł w ręce policji w poniedziałek 10 października. Aresztowano go w Lipsku w mieszkaniu zajmowanym przez trzech Syryjczyków, których poprosił o udzielenie mu pomocy. Po zorientowaniu się, że jest on domniemanym terrorystą poszukiwanym przez policję, Syryjczycy skrępowali go i zadzwonili po policję.

d2zt0f9

W rozmowie z reporterem tygodnika "Der Spiegel" Syryjczycy zapewniali, że "nie są wspólnikami Jabera", o czym ten miał głośno zapewniać na przesłuchaniu w komendzie policji w Lipsku, zanim popełnił później samobójstwo. Twierdzili również, że Jaber zachowywał się "niczym szaleniec" i "także ich chciał zabić". Cała trójka w obawie przed zemstą dżihadystów "ukryła się u przyjaciół w innym mieście w Niemczech" i w żadnym wypadku nie zamierza wracać do Lipska.

d2zt0f9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zt0f9
Więcej tematów