Trwa ładowanie...
ddzvym7

Niemcy boją się al-Qaedy

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Welt am Sonntag" niemiecki minister spraw wewnętrznych Otto Schily ostrzegł, że w razie wojny z Irakiem w Niemczech znacznie wzrośnie zagrożenie aktami terroru. Wywiad udostępniono z wyprzedzeniem agencji DPA, która
opublikowała w sobotę jego omówienie.

Share
ddzvym7

"Już dziś pod względem bezpieczeństwa znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji. Zaostrzyłaby się ona jeszcze, gdyby miało dojść do konfliktu zbrojnego" - powiedział minister.

Poinformował, że w roku 2002 liczba przebywających na terenie Niemiec cudzoziemskich ekstremistów zmniejszyła się o 1600 osób, do 57,5 tys. W jego opinii, "chodzi jednak wciąż o wysoki potencjał zagrożenia". Jednocześnie Schily wezwał, by nie popadać w panikę z powodu tych danych.

W klasyfikacji al-Qaedy Niemcy są państwem wrogim, co należy traktować jako deklarację poważnego zagrożenia. "Ponadto mamy alarmujące informacje na temat bezpieczeństwa naszych żołnierzy i żołnierek w Afganistanie w razie wojny z Irakiem. Terroryści chcą także w Niemczech sparaliżować społeczeństwo strachem. Musimy się bronić przed tym" - podkreślił Schily.

Według niego, w Niemczech szczególnie zagrożone są instytucje amerykańskie, brytyjskie i żydowskie. Siatki terrorystyczne coraz bardziej nastawiają się na tak zwane miękkie cele, jak dyskoteki czy budynki biurowe. Niemożliwe jest chronienie wszystkich takich obiektów policją i szkłem pancernym. "Jednak całkowicie błędne byłoby popadanie z tego powodu w panikę. Wtedy terroryści już by zwyciężyli" - zaznaczył minister. (iza)

ddzvym7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddzvym7
ddzvym7
Więcej tematów