Trwa ładowanie...
dmltdav
500+

Niekorzystna luka w 500+. Przez dziwny przepis pieniądze na pierwsze dziecko nie dla wszystkich potrzebujących

Jeśli rodzina utraciła część dochodów i kwalifikuje się do pobierania 500+ już na pierwsze dziecko, nie zawsze dostanie świadczenie. Wszystko przez wąski katalog dochodów, które można uznać za utracone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie każdy utracony dochód brany jest pod uwagę w czasie rozpatrywania wniosku o 500 zł na pierwsze dziecko.
Nie każdy utracony dochód brany jest pod uwagę w czasie rozpatrywania wniosku o 500 zł na pierwsze dziecko. (East News, Fot: Reporter)
dmltdav

O niekorzystnych dla uboższych rodzin przepisach pisze środowa "Rzeczpospolita". W teorii 500 zł na pierwsze dziecko przysługuje tym gospodarstwom domowym, w których dochód w poprzednim roku nie przekraczał 800 zł na osobę. Jeśli był wyższy, świadczenie się nie należy. A co, jeśli w międzyczasie dochód zmalał?

"Zgodnie z prawem do obliczania dochodu rodziny brany jest ten z poprzedniego roku. Jeśli jednak w dniu ustalania prawa do świadczenia wychowawczego jest on już nieaktualny, bo sytuacja rodziny się pogorszyła, to w przypadkach określonych w ustawie dochodu utraconego nie bierze się pod uwagę przy przyznawaniu 500+ na pierwsze dziecko" - pisze dziennik.

Zobacz też: 500+ w Europie. Ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach:

I opisuje sytuację samotnej matki z dwójką dzieci, która początkowo miała dochód na osobę przekraczający 800 zł, ale później utraciła prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a jej dziecko - prawo do stypendium socjalnego w szkole. Tym sposobem dochód spadł poniżej granicy 800 zł, ale i tak nie dostała 500 zł na pierwsze dziecko. Wszystko przez wąski katalog dochodów, które można uznać za utracone. Powyższe świadczenia się w nim nie znalazły.

Coraz więcej takich spraw trafia do sądów, w których rodziny dochodzą sprawiedliwości.

dmltdav

Podziel się opinią

Share
dmltdav
dmltdav
Więcej tematów