Trwa ładowanie...

Niedoszły 17-letni zamachowiec samobójca: Bardzo przepraszam

Ma 17 lat i zamierzał wysadzić się w powietrze w imię Państwa Islamskiego. - Bardzo przepraszam - mówił niedoszły zamachowiec samobójca z Bagdadu w rozmowie z dziennikarzem brytyjskiej stacji BBC News. - Obiecali mi, że pójdę prosto do nieba - zwierzył się nastolatek.
Share
Niedoszły 17-letni zamachowiec samobójca: Bardzo przepraszam
Źródło: AFP, Fot: Sabah Arar
d1szq7w

Irackie służby bezpieczeństwa zatrzymały chłopaka, nim zdołał wcielić w życie plan, do którego był szkolony - samobójczy zamach. Podczas spotkania z brytyjskim dziennikarzem przyznał, że niektórzy rekruci Państwa Islamskiego są jeszcze młodsi i mają nawet po 14 lat.

- Byłeś przygotowywany na to, by zabijać dzieci kobiety, tak jak mężczyzn? - zapytał go reporter BBC. - Tak - odpowiedział ze łzami w oczach chłopak.

Zobacz również wideo: Dżihadyści indoktrynują 6-latki z Australii.

Dżihadystyczne macki

Sunnicy ekstremiści z Państwa Islamskiego zdobyli w połowie ubiegłego roku kontrolę nad znacznymi obszarami Syrii i północnego Iraku. Ich ofensywa zaczęła zagrażać w pewnym momencie także irackiej stolicy - Bagdadowi. Udało się ją jednak powstrzymać. Od września przeciwko dżihadystom prowadzą naloty członkowie międzynarodowej koalicji pod wodzą USA. Z kolei iracka armia zapowiedziała na początku lutego podjęcie operacji lądowej. W rękach IS nadal jednak jest wiele terenów, w tym drugie co do wielkości miasto w Iraku - Mosul.

Czytaj również: Państwo Islamskie u wrót Europy. Egipt i Włochy chcą interwencji.

Tymczasem kolejne grupy islamistów sprzymierzają się z IS i ich samozwańczym kalifem Abu Bakrem al-Baghdadim. Dzięki internetowi dżihadyści werbują też z całego świata nowym członków.

Źródła: BBC News, WP.PL.

d1szq7w

Podziel się opinią

Share
d1szq7w
d1szq7w
Więcej tematów