Niebezpieczny kwiatek powszechnie występuje na polach i łąkach. Starzec jakubek – kiedyś lek, dziś trucizna
Lasy Państwowe ostrzegają przed niebezpieczną i rakotwórczą rośliną, która do niedawna uchodziła za środek leczniczy. Mowa o starcu jakubku. Pospolity żółty kwiatek rośnie na polach, przy drogach i lasach. Może być bardzo niebezpieczny.
Starzec jakubek to popularna roślina, która występuje m.in. na łąkach i w pobliżu lasów. Starzec jakubek charakteryzuje się wysoką łodygą, osiągającą nawet 120 cm wysokości. Łodyga ta rozgałęzia się tworząc wełnisto owłosione lub nagie długie pędy. Roślina ma pierzastodzielne, lirowate liście, których docinki odstają od łodyg pod patem prostym. Wyróżnia się bogatym, żółtym kwiatostanem, a kwitnie od czerwca do września.
Lasy Państwowe w specjalnym komunikacie przestrzegają przed skutkami używania starca jakubka. - Okazało się, że cała rodzina starców zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie. Stwierdzono to doświadczalnie na zwierzętach, używając czystych form alkaloidów. Wprawdzie alkaloidy występują dość powszechnie, ich związki zawierają tak znane rośliny, jak: żywokost, lepiężnik, podbiał, żmijowiec, ogórecznik czy farbownik, to w ich przypadku stężenie alkaloidów jest nieznaczne, natomiast w przypadku starców, w tym starca jakubka – bardzo duże – podkreślają leśnicy.
W przeszłości starzec jakubek był popularnym środkiem leczniczym. Używano go na dolegliwości wątrobowe oraz jako środek rozkurczowy, hamujący nadmierne krwawienia miesiączkowe, znoszący kolki, skurcze jelit, obniżający ciśnienie krwi, a także przy chorobach skóry, wypryskach i trudno gojących się ranach.Starzec jakubek był popularnym składnikiem ludowych nalewek.
Starzec jakubek śmiertelnie niebezpieczny dla zwierząt
Lasy Państwowe w swoim komunikacie podkreślają, że starzec jakubek może być śmiertelnie niebezpieczny dla zwierząt domowych. - Jest szczególnie niebezpieczny dla koni i kuców, niezależnie od tego, czy świeży, zwiędły czy wysuszony. Nie ma znaczenia, czy koń jednorazowo spożyje większą ilość, czy też niewielkie jego ilości w dłuższym okresie, gdyż kumuluje się on w organizmie. Zatrucie wyniszcza wątrobę oraz prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, wskutek czego następuje śmierć zwierzęcia. Ponadto nawet niewielka dawka wyciągu ze starca jakubka jest bardzo niebezpieczna dla małych zwierząt domowych – psów, kotów. Może stanowić dla nich nawet śmiertelne zagrożenie.
Źródło: Lasy Państwowe