PolskaNiebezpieczny Harry Potter?

Niebezpieczny Harry Potter?


(Inf. własna)

W sobotę i w niedzielę w Warszawie odbywają się VII Targi Wydawców Katolickich. Prezentacji książek towarzyszą spotkania autorskie i dyskusje.

Wydawnictwo "Media Rodzina" zaprosiło w niedzielę czytelników na spotkanie pt. "Magia w literaturze i rzeczywistości". Jak twierdzi właściciel oficyny, Robert Gamble, _ pomysł spotkania zrodził się po kontrowersyjnym przyjęciu w Polsce światowego bestselleru - serii o Harrym Potterze_.

Od kilku miesięcy w prasie pojawiały się publikacje, w których zarzucano autorce J.K. Rowling propagowanie okultyzmu i magii. W czasie niedzielnego spotkania do tej opinii przychylił się ks. dr Aleksander Posacki. Stwierdził on, że powaga magii w literaturze, a zwłaszcza w literaturze dziecięcej, jest niedoceniana. Zdaniem tego etyka, propagowanie okultyzmu może być niebezpieczne dla młodych umysłów, a w Harrym Potterze magia jest w centrum wydarzeń. Pani J.K. Rowling, która twierdzi, że nie wierzy w moce nadprzyrodzone, wykazuje zaskakująco dużą wiedzę na temat magii i historii alchemii - dodał. Jego zdaniem w książkach o przygodach małego czarodzieja istnieje realizm magii, a zagrożenie z tej strony należy wziąć pod uwagę, proponując dzieciom lekturę serii.

Obraz
© Na całym świecie książki o Harrym Potterze rozchodzą się jak "świeże bułeczki" (AFP)

Prof. Joanna Papuzińska, autorka książek dla dzieci i literaturoznawca, stwierdziła, że seria o Harrym Potterze nie wnosi nic do literatury dziecięcej. Wszystko już było - powiedziała Papuzińska, podając jako przykład książki Janusza Korczaka "Kajtuś Czarodziej" i "Król Maciuś I". Potrzeba rozwiązania czarodziejskiego wywodzi się z, jak to nazwał Korczak, "dziecięcego snu o potędze" - dodała.

Papuzińska przypomniała też, że w historii literatury dziecięcej było już wiele dzieł, które trafiły na "indeks ksiąg zakazanych". Jako przykłady wymieniła takie bestsellery jak "Fizia Pończoszanka" Astrid Lindgren, "Cudowna podróż" Selmy Lagerlof czy "Opowieści z Narni". Prof. Papuzińska zwróciła jednocześnie uwagę, że w naszych księgarniach zalega wiele innych książek, które są znacznie bardziej niebezpieczne dla dziecięcego umysłu.

Książki J.K. Rowling o Harrym Potterze - małym czarnoksiężniku posługującym się białą magią dla niesienia dobra, opanowały szczyt światowych list bestsellerów. Popularność książki jest tak duża, że wydawcy nie nadążają z dodrukami. W samej Polsce sprzedano blisko pół miliona egzemplarzy trzech części przygód małego czarnoksiężnika. Niedawno w warszawskim klubie "Stodoła" miał miejsce zjazd młodych sympatyków Harry'ego Pottera. Na I Zlocie Magicznych Ludzi zjawiło się ok. 1000 osób, z czego 80% stanowiły dzieci.

Aleksandra Soroczyńska (WP)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)