Trwa ładowanie...
d28fpyd
polska
30-10-2001 19:20

Niebezpieczne polskie drogi

Polskie drogi należą do najmniej bezpiecznych
w porównaniu z drogami innych kandydatów do Unii Europejskiej. Są porównywalne
pod tym względem do greckich i hiszpańskich - wynika z danych
ogłoszonych we wtorek w Brukseli.

d28fpyd
d28fpyd

Województwa warmińsko-mazurskie i mazowieckie zaliczały się w 1998 roku do tych regionów przyszłej poszerzonej Unii, w których wypadki drogowe pociągnęły za sobą najwięcej ofiar śmiertelnych - powyżej 220 na milion mieszkańców. Tak wynika z mapy wypadków, zawartej w najnowszym wydaniu unijnego "Rocznika statystycznego regionów".

Do regionów tych zaliczono także trzy prowincje Portugalii, prawie całą Grecję, środkową Francję i środkową Hiszpanię. Rekord należy do portugalskiej prowincji Alentejo - 528 ofiar śmiertelnych na milion ludzi. W greckiej Macedonii i Tracji zginęło 342 osób, w hiszpańskiej La Rioja 274, a w Warmińsko-Mazurskiem 246.

Najmniej ofiar śmiertelnych odnotowano w Finlandii i Szwecji, gdzie w najmniej bezpiecznych regionach ten wskaźnik był niższy niż 100. Najbezpieczniej w Unii było natomiast w Wiedniu i Berlinie (odpowiednio 24 i 25 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców). W Polsce najbezpieczniej jeździło się w Małopolsce (135 ofiar) i na Śląsku.

W czołowych krajach kandydujących najmniej ofiar śmiertelnych odnotowano w stołecznych regionie Pragi czeskiej (75 osób). Stosunkowo wysokie wskaźniki śmiertelności miały państwa bałtyckie (Łotwa - 213). (and)

d28fpyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28fpyd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj