Trwa ładowanie...

Niebezpieczna pogoda w Tatrach. TOPR ogłasza trzeci stopień zagrożenia lawinowego

TOPR ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Ratownicy ostrzegają niedoświadczonych turystów przed wyprawą w wysokie partie gór. Warunki są niekorzystne, a do wspinaczki potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Niebezpieczna pogoda w Tatrach. TOPR ogłasza trzeci stopień zagrożenia lawinowegoŹródło: WP.PL
d4llaph
d4llaph

Ratownicy TOPR trzeci stopień zagrożenia lawinowego ogłosili we wtorek, 4 lutego po godzinie 18 wieczorem.

Pogoda. Tatry. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Wstępnie ma obowiązywać do środy 5 lutego do godziny 20. TOPR prognozuje jednak, że czas jego obowiązywania może zostać wydłużony do czwartku 6 lutego.

Wszystko to ze względu na warunki atmosferyczne panujące w Tatrach. Powstanie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu, spowodowanym przez turystów.

d4llaph

AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY SPRAWDZISZ NA POGODA.WP.PL

Zobacz też: "Tam jest po prostu zbrodnia". Małgorzata Kidawa-Błońska liczy, że debata nie będzie w TVP

Pogoda. Tatry pod śniegiem, groźba lawin

Sytuacja jest niebezpieczna zwłaszcza na stromych stokach. Tam TOPR warunki określa jako "w znacznej mierze niekorzystne".

"Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego" - informuje TOPR w oficjalnym komunikacie pogodowym.

Ratownicy podkreślają, że unikanie stromych stoków jest wręcz wskazane. Zwłaszcza dla osób niedoświadczonych w poruszaniu się po Tatrach. TOPR apeluje by na bieżąco śledzić komunikaty lawinowe. Tam znajdą się wszelkie informacje, jakich stoków należy unikać. "Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa" - zaznaczają ratownicy.

d4llaph

Pogoda. Zima w Tatrach. TPN ostrzega

Informację o zagrożeniu lawinowym i warunkach pogodowych podał także Tatrzański Park Narodowy.

"W wyższych partiach silny wiatr wraz z opadem śniegu utworzył znaczne depozyty śnieżne na twardym podłożu na wszystkich wystawach. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który znacznie utrudnia widzialność (...) Szlaki w dolnych partiach są nieprzetarte, w niektórych miejscach powyżej górnej granicy lasu pozawiewane" - czytamy w komunikacie.

Byłeś świadkiem lawiny w Tatrach? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d4llaph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4llaph
Więcej tematów