Niebawem przejdziemy szlakiem głogowskich fortyfikacji
Obiekty pamiętające czasy pruskie będą dostępne dla turystów! - donosi "Gazeta Wrocławska". Ponad pięć kilometrów będą musieli pokonać turyści, którzy zechcą obejrzeć wszystkie elementy głogowskiej twierdzy. W Głogowie jest ich kilkanaście. Część pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, inne z okresu II wojny światowej.
W urzędzie miejskim opracowywany jest projekt turystycznego szlaku fortyfikacji. Niektóre zachowały się w dobrym stanie. Wiele już udostępniliśmy zwiedzającym. Jednak można je oglądać tylko podczas uroczystości. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pierwsi turyści ruszą szlakiem fortyfikacji z folderem i ich planem – mówi Józef Wilczak z wydziału promocji urzędu.
Szlak rozpocznie się przy forcie Gwiazdy w parku Leśnym przy ul. Piastowskiej. Po drodze będzie można zobaczyć bunkier pod cerkwią prawosławną, kazamaty przy sądzie i koszary przy dawnym kinie Bolko. Nie wiadomo, czy udostępnione zostaną podziemia sądu. Ale jeżeli nie, to na trójwymiarowym obrazie w gablocie przed sądem będzie można zobaczyć jak one wyglądają. Zakończenie trasy wyznaczono na Ostrowie Tumskim, gdzie z wieży obronnej będzie można podziwiać okolice, usiąść na ławeczce i odpocząć.
Został opracowany plan zagospodarowania tego terenu. Brakujące elementy uzupełnimy krzewami, a nie cegłą. Zamontujemy schody na taras widokowy. Turyści będą więc mogli zobaczyć widok, jaki kiedyś miał obserwator, czyli cały Ostrów Tumski i kolegiatę – dodaje Józef Wilczak.
Czy konserwator zabytków wyrazi zgodę na udostępnienie wszystkich zachowanych elementów fortyfikacji? Miasto prowadziło już rozmowy z konserwatorem. Jest zainteresowany głogowską koncepcją zagospodarowania. Na opracowanie jednego z elementów obronnych potrzeba około 20 tys. złotych. Głogowski urząd chce uzyskać część pieniędzy na utworzenie szlaku fortyfikacji także spoza swojego budżetu. Przewiduje się, że trasa będzie gotowa w 2009 roku.
Uważam, że to bardzo dobry pomysł – mówi Antoni Bok, autor wielu publikacji o ziemi głogowskiej. Będzie to dobra edukacja, ale i ładna trasa dla turystów. W innych miastach już prezentuje się takie zabytki. Nadszedł czas i na Głogów - zaznacza. Zanim jednak trasa powstanie czeka nas jeszcze dużo pracy. Trzeba przede wszystkim dobrze ją opisać.
Fort Gwiazda jest jedną z najciekawszych budowli w Polsce. Powstał w latach 1747-1749, kiedy pruski król Fryderyk II Wielki po zdobyciu Głogowa rozpoczął proces umacniania i zabezpieczenia miasta przed najeźdźcą. Był on często przebudowywany. W 1832 roku fortyfikację przemianowano na fort Stern. W jego skład wchodzi działo obronne przy dwukondygnacyjnym blokhauzie kolejowym. Były tam umieszczone stanowiska karabinowe i artyleryjskie, które miały zabezpieczyć wjazd linii kolejowej w obręb fortyfikacji.
* Wieża obronna*. Potężna wieża artyleryjska Thurm Reduit wybudowana została w latach 1857-1860 na Ostrowie Tumskim. Zachowana w stosunkowo dobrym stanie. Pozbawiona jest ceglanego stropu międzykondygnacyjnego i ograbiona z wyposażenia. Pozostała część fosy. Planowano umieścić w tym miejscu galerię lub muzeum. Jednak ostatecznie zadecydowano, że będzie to teren rekreacyjno-wypoczynkowy.
Barbara Jaśkowiec, (Polskapresse)