Trwa ładowanie...
d23wvdk

Nie żyje Roman Herzog, były prezydent Niemiec

W wieku 82 lat zmarł były prezydent Niemiec Roman Herzog - informują niemieckie media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roman Herzog
Roman Herzog (AFP, Fot: Markus Schreiber)
d23wvdk

Roman Herzog urodził się 5 kwietnia 1934 w Landshut w Bawarii. Przez lata pełnił wiele rozmaitych funkcji politycznych i naukowych. Był profesorem prawa, prodziekanem, a potem rektorem wyższej uczelni. Od 1970 r. należał do CDU. W latach 1987-1994 był m.in. prezesem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Następnie 23 maja 1994 roku został wybrany na prezydenta Niemiec.

W tym samym roku, podczas obchodów 50. rocznicy Powstania Warszawskiego, na które przybył na zaproszenie ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy, niespodziewanie, jako pierwszy tak wysoko postawiony polityk niemiecki, przeprosił Polaków za niemieckie zbrodnie podczas drugiej wojny światowej.

Jego kadencja zakończyła się w 1999 roku, a na drugą nie kandydował.

W związku ze śmiercią Herzoga oświadczenie wydał obecny prezydent Niemiec, Joachim Gauck. Jak napisał, były przywódca miał "uderzającą osobowość, która ukształtowała i zaprojektowała własny wizerunek Niemiec". "Jego odwaga była połączona z uroczym sceptycyzmem" - napisał Gauck. Podkreślił rolę Herzoga w kształtowaniu praw i wolności obywatelskich, a także w integracji europejskiej. (Herzog przewodniczył Pierwszemu Konwentowi Europejskiemu, który w latach 1999-2000 przygotował Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej - przyp. red.).

d23wvdk

Podziel się opinią

Share

d23wvdk

d23wvdk
Więcej tematów