Trwa ładowanie...
16-05-2014 16:40

Nie żyje Marek Nowakowski, "najwarszawściejszy z pisarzy"

Nie żyje Marek Nowakowski. Pisarz, scenarzysta i publicysta zmarł po długiej chorobie w wieku 79 lat. O śmierci pisarza poinformował Jacek Moskwa, prezes Warszawskiego Oddziału
Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. - Był "najwarszawściejszym z pisarzy" - tak o wybitnym kronikarzu życia stolicy mówił prof. Andrzej Makowiecki, informuje Polskie Radio.

Nie żyje Marek Nowakowski, "najwarszawściejszy z pisarzy"Źródło: PAP, fot: Andrzej Rybczyński
d2fquo4
d2fquo4

Marek Nowakowski Nowakowski urodził się 2 marca 1935 w Warszawie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1957, ogłoszonym na łamach "Nowej Kultury" opowiadaniem "Kwadratowy". Wydał między innymi zbiory opowiadań "Ten stary złodziej", "Benek Kwiaciarz", "Silna gorączka", "Zapis", "Mizerykordia", "Książę Nocy". Jest również autorem "Raportu o stanie wojennym". w latach 90. wydał kilka książek satyrycznych, między innymi "Homo Polonicus" oraz "Grecki bożek". W ostatnich latach ukazały się dwie jego książki "Nekropolis" oraz "Syjoniści do Syjamu".

Jego życie było związane z Warszawą. Był laureatem Warszawskiej Nagrody Literackiej 2010, autorem m.in. książek: "Moja Warszawa. Powidoki" i "Moja Warszawa Powidoki drugie".

- Nowakowski uwiecznił świat, który na naszych oczach przemija, warszawskich cwaniaków, budek z piwem, pijackich melin, honorowych przestępców. W dobie, gdy literatura unika konkretów taka pasja dokumentowania, zatrzymywania czasu, zasługuje na najwyższy szacunek - powiedział przewodniczący jury Nagrody Literackiej miasta Warszawa, prof. Andrzej Makowiecki, kiedy w 2010 roku wręczał Markowi Nowakowskiemu nagrodę dla Warszawskiego Twórcy.

W drugiej połowie lat 70. Marek Nowakowski był w gronie osób protestujących przeciwko zmianom w konstytucji PRL. W tym okresie był współzałożycielem podziemnego pisma literackiego "Zapis". Był też członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

d2fquo4

W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

7 maja nakładem Iskier ukazała się ostatnia książka Marka Nowakowskiego - "Dziennik podróży w przeszłość", tom wspomnień obejmujący okres od późnych lat 40. do początku 50. XX wieku.

"Był bardzo związany z Warszawą"

- To był pisarz bardzo związany z Warszawą. Był jednym z najlepszych polskich prozaików pokolenia, które weszło do literatury na fali 1956 r. Był w tym pokoleniu niewątpliwie jedną z najwybitniejszych postaci - powiedział o zmarłym Marku Nowakowskim prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski

Jak dodał, "zapamiętamy go jako autora wspaniałych nowel osadzonych często w warszawskim półświatku, na miejskich peryferiach, w społecznych enklawach, niekiedy półkryminalnych. Znakomicie penetrował te środowiska, potrafił je doskonale opisać".

d2fquo4

- W latach 70. miał okres długich nowel, prawie powieści, jak "Książę nocy" czy "Wesele raz jeszcze". To pisarstwo na trwałe wpisało się do ksiąg polskiej literatury i nic nie naruszy jego miejsca - podkreślił Pomorski.

- W PRL związał się bardzo silnie z ruchem opozycji demokratycznej. W wolnej Polsce ewoluował w stronę prawicową. Był do właściwie ostatniej chwili przewodniczącym jury Nagrody im. Józefa Mackiewicza, co było bardzo silnym gestem ideowym - dodał prezes Polskiego PEN Clubu.

Zdaniem Pomorskiego Nowakowski "był bardzo koleżeński, a nade wszystko pryncypialny, wierny swoim przekonaniom w każdej fazie życia i twórczości. To jest wielka strata dla literatury polskiej".

d2fquo4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fquo4
Więcej tematów