Nie żyje laureat Nagrody Nobla Dario Fo. Pisarz miał 90 lat
• Nie żyje laureat Nagrody Nobla Dario Fo
• Włoski pisarz miał 90 lat
Zmarł Dario Fo, włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser teatralny oraz kompozytor, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1997 roku. Miał 90 lat.
Najbardziej znaną sztuką Fo jest "Mistero Buffo" - "Komiczne Misterium", monodram wystawiony w 1969 roku, przetłumaczony na ponad 30 języków. Opiera się na monologach łączących średniowieczne historie z tematami politycznymi. Przedstawienie wystawiono 5 tysięcy razy, a kilkakrotnie, aby pomieścić publiczność, występy organizowano na stadionach sportowych.
Dario Fo w twórczości poruszał tematy polityczne i społeczne. Krytykował Kościół, szczególnie zakaz aborcji, a także morderstwa polityczne, mafię, korupcję, konflikt żydowsko-arabski. Często posługiwał się wywodzącą się z commedia dell'arte, sztuką improwizacji. Spod pióra noblisty wyszło m.in. widowisko komiczne "Johan Padan..." z 1992 roku, akcentujące absurdalne aspekty podboju Ameryki przez Hiszpanów pomiędzy XV a XVI wiekiem. Jedno ze swoich przedstawień - "Zdumiewający dwumózgowiec" - poświęcił Silvio Berlusconiemu, którego był przeciwnikiem. Jedną z jego sztuk była "Przypadkowa śmierć anarchisty", którą zrealizowano po ataku terrorystycznym na Narodowy Bank Rolny w Mediolanie. Z kolei przedstawienie "Fedain" z 1971-go odnosiło się do konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W 1989 roku w proteście przeciwko masakrze na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie, Dario Fo napisał "Lettera dalla Cina".
W 1997 roku Dario Fo otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Wywołało to szereg krytycznych komentarzy. W uzasadnieniu werdyktu Szwedzka Akademia Królewska napisała, że przyznała wyróżnienie za "bezlitosną krytykę władzy i przywrócenie godności ludziom upokorzonym". Oprócz literackiego Nobla, Dario Fo ma na koncie inne nagrody, jak włoską Premio Eduardo czy Obie Award przyznaną przez nowojorski tygodnik "Village Voice".
Choć Dario Fo był członkiem partii komunistycznej, krytykował jej działania, a to doprowadziło do konfliktu z ugrupowaniem. Po agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku zabronił wystawiać swoje sztuki w krajach za "żelazną kurtyną".