PolskaNie żyje kard. Zenon Grocholewski

Nie żyje kard. Zenon Grocholewski

Zmarł kard. Zenon Grocholewski. Kościelny hierarcha był bliskim współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka.

Nie żyje kard. Zenon Grocholewski
Źródło zdjęć: © East News
Magdalena Nałęcz-Marczyk

17.07.2020 | aktual.: 30.03.2022 13:50

"Po wielu latach pełnej poświęcenia służby Bogu i ludziom w Polsce i na świecie odszedł do Domu Ojca kard. Zenon Grocholewski. Módlmy się, by Pan przyjął go do grona zbawionych i obdarzył pokojem. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie..." - napisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Kard. Zenon Grocholewski zmarł w wieku 81 lat. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz papieża Franciszka.

Od 1966 przebywał w Rzymie, gdzie najpierw studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1972-1999 był pracownikiem w Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, od 4 października 1998 r. na stanowisku prefekta. Był prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego.

Kard. Zenon Grocholewski nie żyje. Kierował Kongregacją ds. Edukacji Katolickiej w Kurii Rzymskiej

21 grudnia 1982 papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i biskupem tytularnym Acropolis. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża. 16 grudnia 1991 r. został mianowany arcybiskupem.

W 2001 r. Jan Paweł II mianował bp Zenona Grocholewskiego kardynałem. W latach 1999-2015 duchowny kierował Kongregacją ds. Edukacji Katolickiej w Kurii Rzymskiej.

W 2015 r. złożył dymisję w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. W tym samym roku został członkiem kolegium odwoławczego przy Kongregacji Nauki Wiary, które rozpatruje odwołania złożone od wyroków kanonicznych działającego tam trybunału, m.in. w sprawach dotyczących pedofilii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Zobacz także
Komentarze (33)