Trwa ładowanie...
d30h93v

Nie żyje Igor Korobow, szef rosyjskiego wywiadu GRU. "Zmarł po ciężkiej chorobie"

Igor Korobow, szef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, zmarł w wieku 63 lat "po ciężkiej chorobie" - poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Igor Korobow był szefem GRU.
Igor Korobow był szefem GRU. (Wikimedia Commons CC BY)
d30h93v

Jak podaje agencja TASS za rosyjskim ministerstwem, Korobow zmarł w środę po "poważnej i długotrwałej chorobie".

""Pamięć o wspaniałej osobie, prawdziwym synu Rosji, patriocie generale Igorze Walentynowiczu Korobowie, pozostanie na zawsze w naszych sercach. Składamy kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom" - napisał rosyjski minister obrony. Przypomniał też, że zmarły został odznaczony najwyższym orderem Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Igor Korobow urodził się 3 listopada 1956 r. Rozpoczął służbę w wojsku w 1973 r. Ukończył lotnictwo w Akademii Wojskowej Armii Radzieckiej i Akademii Wojskowej Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

d30h93v

Korobow pracował w wywiadach wojskowych od 1985 roku i zajmował różne stanowiska. W 2016 r. Został mianowany szefem GRU w 2016 roku, zastępując na tym miejscu Igora Sierguna, który zmarł w styczniu 2016 roku w wieku 58 lat. Okoliczności jego śmierci były bardzo tajemnicze. Minister obrony Siergiej Szojgu wystosował wówczas komunikat, w którym żegnał Sierguna jako "poległego". Nekrolog został szybko wycofany ze strony ministerstwa. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wywiad wojskowy GRU za czasów Igora Korobowa przeszedł kilka kryzysów. Agencja została m.in. oskarżona o wpłynięcie na wybory prezydenckie w USA.

W marcu tego roku doszło do otrucia byłego agenta GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii. Wykorzystano w tym celu środek paralityczno-drgawkowy typu nowiczok. O atak została oskarżona Rosja, co doprowadziło do jednego z największych konfliktów dyplomatycznych od czasów zimnej wojny. Zamachowców zidentyfikowano jako wysoko postawionych szpiegów GRU.

Z tego powodu podejrzewano, że Korobow zostanie zwolniony jeszcze w tym roku. Nowym szefem GRU miał zostać dotychczasowy zastępca Korbowa, Siergiej Gizunow.

d30h93v

Źródło: TASS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30h93v

Podziel się opinią

Share
d30h93v
d30h93v
Więcej tematów