Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki dla Channel 4: "Bruksela nie jest uczciwym pośrednikiem"

- Theresa May wie, że może polegać na Polsce - zapewnił Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji. Bronił reform sądowych i skrytykował Brukselę oraz Fransa Timmermansa.

Share
Mateusz Morawiecki dla Channel 4: "Bruksela nie jest uczciwym pośrednikiem"
Źródło: youtube.com, Fot: Channel 4 News
d9c3i2o

Wywiad dziennikarza Matta Freia z Mateuszem Morawieckim został wyemitowany w głównym wydaniu wiadomości Channel 4 News.

- Wierzę, że zbliżamy się do decydującego, ale pozytywnego momentu - ocenił negocjacje w sprawie Brexitu premier polskiego rządu. Przyznał, że niektóre kraje europejskie chciały, aby Wielka Brytania została ostrzej potraktowana, ale dodał, że „większość państw, w tym Polska, skłaniały się ku rozwiązaniu opartemu na kompromisie, bardziej elastycznym podejściu”. Jego zdaniem obie strony „stąpają po cienkim lodzie” - podaje fakt.pl za PAP.

d9c3i2o

Morawiecki zapewnił, że wielokrotnie rozmawiał z Theresą May i ona "wie, że może polegać na Polsce”. Premier powiedział, że chciałby, aby część z miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wróciła do Polski, ale porozumiał się z brytyjską premier, że będą traktowali swoich obywateli na zasadzie wzajemności.

Trudności z Brukselą

Na pytanie dziennikarza o trudne relacje polskiego rządu z Unią Europejską Morawiecki stwierdził, że postawa Brukseli jest jednostronna i "nie jest ona uczciwym pośrednikiem" między państwami. Jego zdaniem są trudności w wypracowaniu kompromisowych rozwiązań w spornych kwestiach.

- Nawet jeśli nie zgadzamy się z wieloma rzeczami, które mówią, to powiedzieliśmy sobie: dobrze, ale chcemy stabilności, chcemy zachować jedność i chcemy pokazać, że jesteśmy bardzo proeuropejscy – ocenił spór z Brukselą o reformy sądowe. - Nie oznacza to, że popieramy wszystko, co robią europejskie instytucje w Brukseli, w szczególności niektóre z nich - dodał.

- Przez dwadzieścia pięć lat po rozpoczęciu transformacji mieliśmy tutaj system postkomunistyczny. Oczywiście, że ludzie z Holandii – z całym szacunkiem – nie mogą zrozumieć tej sytuacji – powiedział Morawiecki. To delikatny przytyk do holenderskiego ministra spraw zagranicznych Fransa Timmermansa, który reprezentuje Komisję Europejską w sporze z Polską.

d9c3i2o

"Walczyłem o wolność"

Szef rządu bronił też reform sądowych twierdząc, że "Polska probuje wprowadzić nieco sprawiedliwości w systemie sądownictwa".

- Żaden z sędziów nie został oskarżony za bulwersujące sprawy z czasów stanu wojennego, kiedy walczyłem o wolność w latach 80., a inni ludzie byli wsadzani do więzienia – stwierdził Morawiecki.

Źródło: fakt.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9c3i2o

Podziel się opinią

Share
d9c3i2o
d9c3i2o
Więcej tematów