Nie żyje biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan. Miał 78 lat

W nocy z wtorku na środę po ciężkiej chorobie zmarł biskup senior diecezji kieleckiej, Kazimierz Ryczan. Bp Ryczan był ordynariuszem diecezji w latach 1993-2014. Duchowny od kilku tygodni przebywał w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kazimierz Ryczan
Kazimierz Ryczan (PAP, Fot: Michał Walczak)

W poniedziałek, w 24-rocznicę sakry biskupiej ks. Ryczana, w kieleckiej katedrze modlono się podczas mszy świętej w jego intencji.

Bp Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 r. w Żurawicy na Podkarpaciu. W 1956 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. z rąk biskupa przemyskiego, Franciszka Bardy. W 1993 r. papież Jan Paweł II mianował go na ordynariusza diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, abpa Edwarda Nowaka i bpa Mieczysława Jaworskiego. We wrześniu 1993 r. odbył się ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Bp Ryczan był doktorem habilitowanym nauk teologicznych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił tam także funkcję członka Rady Naukowej, był też delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Jego dewiza biskupia brzmiała "W więzach wspólnoty" (łac. In vinculo communionis).

Objawienia fatimskie

Hierarcha erygował w diecezji kieleckiej około 20 nowych parafii - jedną z nich powierzył w Kielcach oo. kapucynom, którzy w swoim klasztorze umożliwiają wiernym spowiedź o dowolnej porze dnia. Powołał też Świętokrzyski Instytut Teologiczny, Muzeum Diecezjalne, dwa zespoły szkół katolickich. Dzięki biskupowi powstał także nowy dom dla 50 księży emerytów.

Stosunek biskupa kieleckiego do spraw społecznych oddają słowa jego homilii skierowanej do nowo wyświęconych kapłanów. - Nie bójcie się fałszywych oskarżeń o uprawianie polityki; bójcie się zdrady ojczyzny i Kościoła. Gdy należy mówić i wołać, milczenie będzie zdradą - apelował bp Ryczan w latach 90. do neoprezbiterów kieleckich.

Jeden z założycieli "Solidarnośći" na KUL

Bp Ryczan był honorowym obywatelem gminy Żurawica, z której pochodził. Został uhonorowany także medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność". Zjazd związku przyznał go bp. Ryczanowi m.in. za to, że jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego był jednym z założycieli "Solidarności" na tej uczelni i w latach 1980-1981 piastował funkcję sekretarza oraz I zastępcy przewodniczącego związkowej komisji uczelnianej.

W 2009 r. hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

Po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem bp Ryczan mówił: "Musimy od nowa walczyć o dusze narodu" i modlić się o "prezydenta, który będzie mu służył". - Mieliśmy nadzieję, że walka toczyć się będzie o Polskę bogatą, dostatnią, wiarygodną i praworządną; tymczasem od nowa musimy walczyć o duszę narodu, którą zatruwają polskojęzyczne środki masowego przekazu" – komentował sytuację w kraju po 10 kwietnia 2010 r.

W czerwcu 2013 r., w związku z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia sakry biskupiej, bp Ryczan otrzymał tytuł honorowego obywatela Kielc. Dziękując za wyróżnienie duchowny powiedział, że kiedy został ustanowiony przez Jana Pawła II biskupem diecezji kieleckiej, zapragnął "zjednoczyć wszystkich, wierzących i niewierzących pod sztandarem krzyża, by w jedności braci Polaków, budować piękny, ojczyźniany dom".

W lutym 2014 r. bp Ryczan złożył rezygnację z zajmowanej funkcji ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (ukończył 75 lat).

Następcą bpa Ryczana w diecezji kieleckiej jest bp Jan Piotrowski. Uroczysty ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach bpa Piotrowskiego - wcześniej bpa pomocniczego diecezji tarnowskiej - odbył się w listopadzie 2014 r.

Polub WP Wiadomości