PolskaBiskup kielecki Kazimierz Ryczan złożył rezygnację z funkcji

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan złożył rezygnację z funkcji

Ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan złożył do nuncjatury apostolskiej rezygnację z zajmowanej funkcji w związku z tym, iż wkrótce - zgodnie z prawem kanonicznym - osiągnie wiek emerytalny. W poniedziałek, 10 lutego hierarcha będzie obchodził 75 urodziny.

04.02.2014 | aktual.: 04.02.2014 19:17

Informację potwierdził notariusz kieleckiej kurii diecezjalnej, ks. Dariusz Gącik.

Jak dodał, bp Ryczan przebywa obecnie wraz z innymi polskimi biskupami w Watykanie, składającymi wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów Apostołów. Rezygnacja została przekazana przed wyjazdem do Rzymu. Do wniosku musi ustosunkować się jeszcze papież.

W poniedziałek 10 lutego o godz. 18.00 w kieleckiej bazylice katedralnej zostanie odprawiona msza św. z okazji jubileuszu biskupa.

Bp Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 r. w Żurawicy na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. z rąk biskupa przemyskiego Franciszka Bardy. W 1993 r. papież Jan Paweł II mianował go na ordynariusza diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, abpa. Edwarda Nowaka i bpa. Mieczysława Jaworskiego. We wrześniu 1993 roku odbył się ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Bp Ryczan jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pełni tam także funkcję członka Rady Naukowej oraz jest delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Jego dewiza biskupia to "W więzach wspólnoty" (łac. In vinculo communionis).

Hierarcha erygował w diecezji kieleckiej około 20 nowych parafii - jedną z nich powierzył w Kielcach oo. kapucynom, którzy w swoim klasztorze umożliwiają wiernym spowiedź o dowolnej porze dnia. Powołał też Świętokrzyski Instytut Teologiczny, Muzeum Diecezjalne, dwa zespoły szkół katolickich. Dzięki biskupowi powstał także nowy dom dla 50 księży emerytów.

Stosunek biskupa kieleckiego do spraw społecznych oddają słowa jego homilii skierowanej do nowo wyświęconych kapłanów. "Nie bójcie się fałszywych oskarżeń o uprawianie polityki; bójcie się zdrady ojczyzny i Kościoła. Gdy należy mówić i wołać, milczenie będzie zdradą" - apelował bp Ryczan w latach 90. do neoprezbiterów kieleckich.

Biskup kielecki jest honorowym obywatelem gminy Żurawica, z której pochodzi. Został uhonorowany także medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność". Zjazd związku przyznał go bp. Ryczanowi m.in. za to, że jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego był jednym z założycieli "Solidarności" na tej uczelni i w latach 1980-1981 piastował funkcję sekretarza oraz I zastępcy przewodniczącego związkowej komisji uczelnianej.

W 2009 roku hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

W czerwcu 2013 r., w związku z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia sakry biskupiej bp Ryczan otrzymał tytuł honorowego obywatela Kielc. Dziękując za wyróżnienie duchowny powiedział, że kiedy został ustanowiony przez Jana Pawła II biskupem diecezji kieleckiej, zapragnął "zjednoczyć wszystkich, wierzących i niewierzących pod sztandarem krzyża, by w jedności braci Polaków, budować piękny, ojczyźniany dom".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)