Trwa ładowanie...
d2ia1jr

Nie żyje biskup Jan Szarek. Zmagał się z COVID-19

W czwartek w Cieszynie zmarł biskup senior Jan Szarek. Były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i prezes Diakonii Polskiej chorował na COVID-19.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje biskup Jan Szarek. Zmagał się z COVID-19
Nie żyje biskup Jan Szarek. Zmagał się z COVID-19 (PAP)
d2ia1jr

Informację o śmierci biskupa Jana Szarka podała rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska. Biskup Senior miał 84 lata.

Szarek była absolwentem teologii Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W stan duchowieństw przeszedł 25 września 1960 roku., kiedy decyzją ks. bpa Andrzeja Wantuły trafił do kościoła w Bielsko-Białej. Następnie Szarek został wikariuszem parafii w Niewidach, a w latach 1962 do 1970 sprawował pieczę nad zabytkowym kościołem w Giżycku. W 1979 r. powierzono mu funkcję konseniora diecezji cieszyńskiej, a w 1980 r. został wybrany seniorem diecezji.

W roku 1991 Szarek został wybrany przez synod Biskupem Kościoła Ewangelicko Augsburskiego w Polsce. Zastąpił tym samym ks. bpa Janusza Narzyńskiego.

d2ia1jr

Prof. Matyja: "Musimy prać maseczki, inaczej staną się siedliskiem bakterii"

Od 1993 do 2001 roku pełnił funkcję prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. W tym czasie trzykrotnie spotykał się z papieżem Janem Pawłem II. W marcu 2000 roku został również prezesem Diakonii Kościoła. Funkcję tę sprawował do 2005 roku.

Biskup szarek miał dwoje dzieci Piotra i Ewę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ia1jr

Podziel się opinią

Share
d2ia1jr
d2ia1jr
Więcej tematów