Trwa ładowanie...
roślina
oprac. KBŃ
28-07-2024 13:40

Absolutnie nie zbieraj. Ta roślina jest rakotwórcza

Roślinność łąkowa, dzięki swoim kolorom, często przykuwa uwagę. Często mamy ochotę na zebranie bukietu podczas spaceru, ale powinniśmy uważać na niektóre kwiaty. Jeden z nich to Starzec Jakubek, który jest dość powszechny w Polsce, ale posiada właściwości rakotwórcze.

Uważaj, jakie kwiaty zbieraszUważaj, jakie kwiaty zbieraszŹródło: Licencjodawca, fot: Waclaw Klag/REPORTER
d4fxisd
d4fxisd

Roślina ma małe, żółte kwiaty i rozgałęzione łodygi, które mogą rosnąć aż do 120 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Mimo atrakcyjnego wyglądu kontakt z nim może być niebezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych. Nawet niewielka ilość tej rośliny może być śmiertelnie groźna dla psów i kotów.

Ciekawostką jest, że w przeszłości Starzec Jakubek był uznawany za roślinę leczniczą, używaną na problemy z wątrobą. Zielarze często wykorzystywali go do przygotowywania nalewek. Obecnie jednak wiemy, że kontakt z tą rośliną może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego, mimo że wygląda atrakcyjnie, nie powinniśmy go zbierać.

Starzec Jakubek Wikipedia
Starzec JakubekŹródło: Wikipedia

Co to za roślina?

Starzec Jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które mają potencjalnie rakotwórcze właściwości. Już w latach 50. XX wieku badania wykazały, że ta roślina ma bardzo wysokie stężenie tych substancji, przewyższając inne rośliny. Lasów Państwowych oficjalnie ostrzegają, że badania na zwierzętach wykazały mutagenne, kancerogenne i hepatotoksyczne działanie alkaloidów pirolizydynowych w całej rodzinie starców. Dlatego lepiej unikać tej rośliny.

d4fxisd

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przejechał przez żywopłot i uderzył w inne auto. Kierowcę nagrały kamery

W latach 80. Starzec Jakubek był popularny wśród zielarzy, którzy używali go do nalewek o działaniu moczopędnym, rozkurczowym, obniżającym ciśnienie krwi i wspierającym funkcjonowanie wątroby. Dopiero w późniejszym okresie XX wieku zaczęto zmieniać podejście do tej rośliny.

Śmiertelnie groźna

Dziś Lasy Państwowe ostrzegają, że stosowanie ekstraktu z tej rośliny zalecane jest tylko w krótkotrwałym leczeniu, z wyraźnym ostrzeżeniem dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dodatkowo jest to roślina, która może być śmiertelnie groźna dla domowych zwierząt, takich jak psy, koty, a także konie i kuce. Podczas spacerów z czworonogami warto być szczególnie ostrożnym.

Nie tylko Starzec Jakubek ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. W Polsce rośnie wiele roślin, które mogą zaszkodzić już przy dotknięciu. Przykłady to barszcz Sosnowskiego czy szalej jadowity. Inne, jak wilcze jagody, stają się niebezpieczne dopiero po spożyciu. Dlatego warto być ostrożnym i przemyśleć, zanim zbierzemy roślinę, której nie znamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4fxisd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fxisd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj