Trwa ładowanie...
dym2dgx

Nie wiadomo, ile aptek z kapitałem zagranicznym

Wiceminister zdrowia Aleksander Nauman powiedział Sejmowej Komisji Zdrowia, że trudno jest obecnie
określić, jak wiele podmiotów z zagranicznym kapitałem zakłada apteki. Nauman przedstawił dane obejmujące 2001 rok, z których wynika, że osoby fizyczne (w tym farmaceuci) otrzymały 298 zezwoleń na prowadzenie apteki, 16 zezwoleń otrzymały duże koncerny, a 333 spółki prawa handlowego.

Share
dym2dgx

Krajowy Rejestr Sądowy nie zawiera informacji, skąd pochodzi kapitał - wyjaśnił Nauman. Dlatego - według niego - trudno jest powiedzieć, czy w wyżej wymienionych spółkach prawa handlowego nie działają inwestorzy zagraniczni.

Obecnie każdy może być właścicielem apteki, pod warunkiem, że spełnia kryteria jej prowadzenia (m.in. kierownikiem apteki musi być odpowiednio wykwalifikowany farmaceuta, apteka musi spełniać określone kryteria lokalowe). Nie ma też ograniczeń co do liczby posiadanych aptek.

Nowe prawo farmaceutyczne, którego wejście w życie jest przewidziane na 1 kwietnia tego roku, wprowadza ograniczenia w tym zakresie. Właścicielem apteki ma być jedynie farmaceuta i nie będzie można posiadać więcej niż jednej apteki. Jest bardzo prawdopodobne, że przepis ten zostanie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. (jask)

dym2dgx

Podziel się opinią

Share
dym2dgx
dym2dgx
Więcej tematów