Nie ufamy naszym negocjatorom z UE
Tylko 2% respondentów ma zaufanie do polskich negocjatorów z Unią Europejską - wynika z sondażu
przeprowadzonego przez Instytut Badań Opinii GfK Polonia. Są to głównie osoby z wyższym wykształceniem.
Brak zaufania do polskich negocjatorów zadeklarowało 17%. "Raczej ufam" i "Raczej nie ufam" odpowiedziało odpowiednio po 27% badanych. Tyle samo osób nie ma opinii na ten temat.
W sondażu zapytano także o opinię na temat wynegocjowanego 12-letniego ograniczenia zakupu ziemi rolnej przez cudzoziemców. 25% badanych uznało to za sukces naszych negocjatorów, a 26% za porażkę. Połowa Polaków nie ma zdania na ten temat.
Z badania wynika, że 60% Polaków planuje wziąć udział w referendum dotyczącym wstąpienia Polski do UE. Są to głównie osoby w wieku 30-50 lat. Od stycznia tego roku, kiedy udział deklarowało 54% respondentów, odsetek ten wzrasta.
Obecnie 64% głosowałoby za wstąpieniem do UE, 21% byłoby przeciw, a 15% jest nadal niezdecydowanych. Pozytywnie o naszym członkostwie w Unii myślą osoby młode i w wieku średnim z wykształceniem wyższym. Przeważnie są to mieszkańcy średnich i dużych miast.
Wśród przeciwników dominują osoby starsze powyżej 60 lat i gorzej wykształcone, głównie z małych miasteczek i wsi.
Badanie przeprowadzono w kwietniu, na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 14 lat, na zlecenie Urzędu Komitetu Integracja Europejskiej.
Instytut GfK Polonia powstał w 1990 roku. Jest częścią grupy GFK - jednego z największych na świecie holdingów w branży badania rynku. (mag)